Chvíle, kdy nevíme kudy kam a přemýšlíme jen nad tím, kde vezmeme síly na další vteřiny, minuty… Zítřek se zdá tak vzdálený, jediné naše přání je, probrat se a zjistit, že vše bylo jen noční můrou. Kéž by to ale bylo tak jednoduché. Své o tom ví mladá rodina z Chyjic, která během pár hodin přišla téměř o všechno. Jejich rodinný dům lehl v pondělí ráno popelem.

Co bude dál, zatím netuší. Majitelem shořelého domku, místostarosta obce Josef Havíř, zatím není schopný o tragédii mluvit. „Omlouvám se, ale nevím, co vám mám říct. Je to hrozně čerstvé. Momentálně běhám po úřadech, abych zařídil alespoň to nejnutnější," sdělil nám a v jeho hlase byla slyšet naprostá bezmoc a zoufalství. Nabídnutou pomoc sice vítá, ale prosí o shovívavost." 

S majitelem domu, místostarostou obce Josefem Havířem, jsme mluvili pouze po telefonu. V jeho hlase byly slyšet naprosté zoufalství. „Nebráním se jakékoliv formě pomoci, ale teď je to tak čerstvé, že nedokážu pořádně říct, co budeme potřebovat. Nezlobte se, je to vážně těžké. Ještě čekáme na vyjádření statika, opravdu nevíme, co bude dál. Ale děkuju všem za podporu. Moc si toho vážím. Jen potřebujeme čas se s tím nějak vyrovnat, srovnat si myšlenky," říká roztřeseným hlasem místostarosta.

POHLED PSYCHOLOGA JANA LAŠKA
„Především nastává šok a obrovská bezmoc. Člověk pak funguje jako automat, nastupují reflexy, které mu pomohou v prvních hodinách a dnech po tragédii. Nelze říct, jak dlouho tento stav trvá, je to velice individuální a musí odeznít sám. Důležité je, obklopit se lidmi, kteří nám pomáhají a nebát se požádat o pomoc.

Tragédie, která se stala v pondělí ráno v obci Chyjice, se může stát komukoliv z nás. Co ale dělat, na koho se v podobné situaci obrátit? Na to jsme se zeptali Rostislava Vodáka, vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví Jičín. „Dotyčný se může obrátit přímo na nás. Jsme schopni zprostředkovat poradenství, zajistit pomoct se zajištěním dávek a s ošacením. V rámci sociálních služeb poskytujeme částečně i psychologické poradenství," upozorňuje Vodák a dodává, že Jičín má k dispozici celkem tři kompletně vybavené krizové byty o velikosti 0+1, 1+1 a 3+1. V rámci finanční podpory pak vedoucí sociálního odboru doporučuje obrátit se rovnou na úřad práce, který poskytuje například dávky v hmotné nouzi.

Bolest nad ztrátou střechy nad hlavou snad může alespoň částečně zmírnit fakt, že se naštěstí nikomu nic vážného nestalo. „Dospělý muž a chlapec utrpěli lehká zranění a byli na místě ošetřeni," sdělil mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Ondřej Sezima.

Podle hasičů začalo s největší pravděpodobností hořet od dodávky, která stála zaparkovaná před domem. Prvotní příčina vzniku se ale stále vyšetřuje. „Škody napáchané požárem budou vysoké, vyšetřovatel hasičů je předběžně vyčíslil na tři miliony korun. Oheň zničil střechu budovy, stropy i obvodové zdi, shořela garáž i se zaparkovaným osobním automobilem. Další dodávkový automobil shořel v blízkosti budovy. Zásahem hasičů se podařilo uchránit menší budovu s pergolou, která se nacházela poblíž hlavního objektu a také zaparkovaný karavan. " upřesnil Sezima.