U požáru dvou pasek blízko Bělé u Pecky musela dokonce zasahovat letecká hasičská služba z Jihlavy. Oheň začal paseky ničit kolem druhé hodiny odpoledne. "K zásahu bylo postupně vysláno osm jednotek hasičů s dvanácti cisternami," informovala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Hasiči paseky prolévali více než desítkou vodních proudů, ale i přesto bylo nutné povolat letecké hasiče, kteří vodu na místo shodili celkem šestkrát. "Plnění nádrže letadla probíhalo za účasti dobrovolných jednotek na letišti ve Staré Pace," uvedla mluvčí.

Oheň se podařilo uhasit asi po třech hodinách. Nezpůsobil větší škodu. Podle Martiny Götzové se podařilo uchránit majetek v výši půl milionu korun.

Další tři požáry likvidovaly jednotky na Náchodsku. V Plhově hořela po třinácté hodině hrabanka po těžbě dřeva v těžce přístupném terénu na stráni, hrabanka a pařezy hořely po patnácté hodině také v Jizbici a tráva na pasece na stráni se vznítila i u České Skalice.

Na Trutnovsku likvidovali hasiči kolem patnácté hodině požár lesa v trutnovské části Volanov. K ohni vyjelo pět jednotek hasičů a dalších šest muselo zasahovat u hořícího lesa v obci Vítězná - Záboří.

V Týništi nad Orlicí - Petrovičkách se vymklo kontrole pálení trávy, ke kterému musely vyrazit tři hasičské jednotky.

"Většina pondělních požárů vznikla za stejných okolností, a to po předchozím pálení porostu. Svou roli pak ve všem sehrál sílící vítr, který rozdmýchal vyhasínající ohniště a může tak za rozšíření požáru na velké plochy," dodala mluvčí.