Pořádně napínavé chvilky prožili obyvatelé Dolních Stakor na Mladoboleslavsku v noci z neděle na pondělí.

Před 22. hodinou ještě lidé v jednom z rodinných domků prožívali klasický večer. Netušili však, že ve sklepě doutná pověstný „dobrý sluha, ale zlý pán.“

Závadná elektroinstalace

Ve sklepních prostorách domku totiž došlo k poruše elektroinstalace, pravděpodobně od boileru na ohřev vody. Přitom se vznítila uskladněná dřevěná líska a ze sklepa se začal valit černý dým.

Dramatickou situaci naštěstí včas zachránili majitelé, kteří ihned přivolali hasiče. Dva vozy profesionálních hasičů tak ihned vyrazily na místo. Na místě byli požárníci v nejkratším možném čase, během několika minut. O chvíli déle dorazili také dobrovolní hasiči z Kosmonos.

Policie uzavřela okolní ulice

Shodně s hasiči přijeli také policisté, kteří bleskově začali uzavírat okolní ulice. „Musíte opustit prostor, v hořícím sklepě je plynová láhev, která může vybuchnout,“ vyzývali hasiči všechny zvědavce, kteří se k domu začali scházet. Preventivně tak předešli možné hrozbě zranění. Láhev totiž byla nedaleko hořící bedny.

„Skladovat propanbutanovou láhev ve spodní části domu je chyba, protože je známé, že plyn je těžší a v případě úniku se drží dole,“ vysvětlil zasahující hasič Bohumil Horáček. V tomto případě byla naštěstí bomba mimo provoz a uzavřená. Vysoká teplota by ale i tak mohla způsobi výbuch.

Hasiči však možnému výbuchu zabránili. Rovněž samotný požár dokázali díky rychlému příjezdu a bleskovému zásahu během chvíle zlikvidovat. Uchránili tak majetek za miliony korun.

Tři lidi ošetřila záchranka

Bohužel tři obyvatelé domy se nebezpečného kouře nadýchali, a proto byla pro jistotu na místo přivolána rychlá záchranná služba, která jim poskytla ošetření.

Vyšetřovatel hasičů později prozkoumal místo, kde hořet začalo, a potvrdil, že nejpravděpodobnější příčinou požáru je závada elektroinstalace.

Plynová láhev ve sklepě? Z domu by zbyly jen základy!

„V podstatě shořela část elektroinstalace a malé množství dřeva v lísce,“ uvedl velitel zásahu a velitel směny C HZS Mladá Boleslav Bedřich Vrabec.

Podle něho bylo velké štěstí, že oheň hasiči včas zlikvidovali, protože ve sklepě uskladněná propanbutanová láhev by mohla explodovat. „Ten krásný domek už by tady nestál, zbyly by z něho jen základy,“ dodal Bedřich Vrabec.

PAVEL SVAČINA, TOMÁŠ JEŽEK, RED, EK