Od silnice mezi Konecchlumím a Mlázovicemi není na první pohled nic vidět. Při bližším prozkoumání se ale před kolemjdoucím otevře pohled na černou ohořelou zkázu. Mýtina, která byla ještě v pátek pokrytá zelenajícím se porostem nyní připomíná postapokalyptickou krajinu. Na místě sobotního požáru lesa už se nyní hasiči nezdržují, už v sobotu večer se jim podařilo oheň zdárně zlikvidovat. Vyježděné koleje v poli, zaschlé bahno na cestě, opuštěná cisterna, ze které tiše odkapává voda, a u stromu zapomenutá plastová lahev s minerálkou ale věští, že tu muselo být při zásahu opravdu rušno.

K požáru na území velkém jako dvě větší fotbalová hřiště vyjelo v sobotu v půl páté 80 hasičů ze 17 jednotek i policejní vrtulník s bambivakem. Hoření 250 metrů dlouhého pásu o šířce 60 metrů likvidovali hasiči v náročném terénu až do tmy. Požářiště pak podle Götzové hlídali i přes noc, než jej v neděli ráno předali majiteli.

S požárem lesa na Jičínsku bojovalo 17 jednotek hasičů a vrtulník.
FOTO, VIDEO: Nad velkým požárem lesa u Konecchlumí se vrtulník otočil 33krát

Zprávy o velkém požáru se mezi místními rychle rozšířily i kvůli vrtulníku, který 33krát nabíral vodu v nedalekém Vojickém rybníku. „Vrtulník lítal až do večera, modlili jsme se, aby byli všichni hasiči opatrní a aby se to podařilo rychle uhasit. Je velké sucho, ani minulý týden moc nesprchlo, tak se není čemu divit,“ zavzpomínala na sobotní zásah jedna z místních žen, která se v pondělí dopoledne vydala na nákup do zdejší samoobsluhy.

O požáru lesa se dozvěděl také manželský pár ve středním věku, který v nedaleké Kovači tráví dovolenou. „Tak to bylo tady? Přímo kolem nás projela dvě hasičská auta a někdo nám říkal, že je tady na Jičínsku velký požár. Je sucho, to je pravda, ale znáte to, podle mě tomu určitě nějaký blbec pomohl. I když třeba omylem," neváhal muž spekulovat o příčině požáru.

Ta byla ještě v neděli nejasná. Na místo vyrazili vyšetřovatelé i s policií a psem, který na spáleništi hledal stopy hořlavin. Technickou závadu nebo zahoření bez přičinění člověka ale hasiči brzy vyloučili. „Předběžná vyšetřovací verze je momentálně nějaká nedbalost nebo cizí úmysl,“ prozradila v pondělí odpoledne Götzová.

O tom, že zahoření ve vyprahlém lese způsobil člověk svědčí podle mluvčí hasičů mimo jiné důkazy nalezené nedaleko mýtiny. Po hřebeni Mlázovického chlumu vede červená turistická stezka, která je slouží jako oblíbená trasa pro výletníky. „Na několika místech našli vyšetřovatelé odhozené cigaretové nedopalky a kolem kruhy ohořelé trávy. Víme, že odtud se požár nešířil, ale i tak to dokazuje, že okolní prostředí je velmi suché a lidem zřejmě vůbec nedochází, že i odhozený nedopalek může způsobit požár," doplnila Götzová. Vyšetřování ještě ale není u konce, nyní se čeká na výsledky analýzy.

Lidská nedbalost nejspíš způsobila i nedávné ohnivé peklo v Českém Švýcarsku. V květnu letošního roku došlo v blízkosti Pravčické brány k dalšímu požáru, který podle policistů způsobil opilý německý turista, který uprostřed národního parku odpaloval zábavní pyrotechniku.

I kvůli tomu včera hasiči v Českém Švýcarsku nalili padesát tisíc litrů vody do nového velkokapacitního vaku. Ten má sloužit při požárech jako zásobárna voda v počátečních fázích hašení, než se podaří na místo dostat potřebné množství cisteren a hasičů.