Aby se veselení v okamžiku neproměnilo v tragédii nebo nevyvolalo zbytečný výjezd červeného vozu za doprovodu hlasité sirény, je nutné dodržovat bezpečnostní opatření a také oheň ohlásit.

„Místo pro jeho rozdělávání by mělo být vzdálené minimálně padesát metrů od okraje lesního pozemku a řádně odděleno od hořlavého materiálu. Zakázáno je například rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě nebo na strništi. Lidé by měli dbát i na bezpečnou vzdálenost od stohů, obytných a hospodářských stavení," upozorňuje mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Vyvarovat by se při rozdělávání ohně měli účastníci párty o poslední dubnové noci  také používání vysoce hořlavých látek jako jsou benzin, nafta nebo líh. „V minulých letech došlo k několika vážným zraněním způsobených právě přiléváním hořlavých kapalin do ohně kvůli lepšímu rozhoření plamene," vysvětluje Žahourková.

I po opečení buřtů je nutné mít plameny stále pod dozorem. A na své povinnosti nesmějí lidé zapomenout ani na konci bujarých oslav. „Ohniště je možné opustit až po jeho uhašení vodou nebo zasypáním hlínou, protože i doutnající zbytky se mohou vznítit," doplňuje informaci pardubická mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Při pálení je vhodné mít po ruce vodu, lopaty nebo hasící přístroje a dávat si pozor na vítr, který může požár rychle rozšířit po okolí.

Pálení ohňů hlaste předem
- I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučují celou akci dopředu oznámit.
- Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření.
- V Pardubickém kraji je pro tato ohlášení vyhrazeno telefonní číslo  950 570 110.
- Telefonní čísla pro nahlášení pálení ohňů v Královéhradeckém kraji jsou pro okresy Hradec Králové a Náchod 950 530 100,     pro okres Trutnov 950 525 400, pro Jičínsko 950 510 300 a pro Rychnovsko 950 520 600.