Pavla BřečkováZdroj: archiv Asociace malých a středních podniků ČR„K paušální dani na tento rok se zájemci mohli přihlásit jen do 11. ledna. Možnost však bude existovat i v dalších letech. Toto řešení je dobrovolné a má usnadnit odvodové povinnosti, tedy že živnostník zaplatí sociální a zdravotní pojištění plus symbolickou daň jedinou měsíční platbou. Týká se živnostníků a neplátců DPH s obratem do milionu korun ročně. Měla by usnadnit vedení účetnictví i kontroly finančního úřadu. Osobně vidím hlavní přínos ve snížení nákladů na daňové přiznání, ale nezanedbatelný je i zmíněný úbytek kontrol,“ říká Pavla Břečková.

Avšak pozor: živnostníci se tím nezbavují dalšího výkaznictví spojeného s podnikáním, ani dalších kontrol (hygiena, inspektorát práce, atd., těch požadavků je také dost).

Paušální částka se bude každý rok aktualizovat jako v současnosti minimální odvod na zdravotní a sociální pojištění.

Pro rok 2021 vychází měsíční paušál na 5469 Kč. Zahrnuje minimální zdravotní (2393 Kč) a sociální pojistné zvýšené o 15 procent (2 976 Kč) plus 100 Kč daň z příjmů.

Zvýšení sociálního pojistného o patnáct procent má zlepšit situaci živnostníků v důchodu. Většina z nich dnes totiž platí jen nezbytné minimum.

„Za nevýhodu lze považovat to, že při přechodu na paušál nelze využít daňových slev na děti a manželku nebo třeba školkovné.

To, zda se paušál i přesto vyplatí, závisí na obratu a také na platbách za účetnictví. Ministerstvo financí nabízí pomoc na webu www.mfcr.cz/kalkulacka,“ dodává místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků ČR.