Podobným vyděračským metodám se v angličtině říká scam, český název zatím neexistuje. Útočník obvykle tvrdí, že někoho přes webkameru natočil při sledování stránek pro dospělé, a pokud rychle nezaplatíte, rozešle video všem vašim přátelům a kolegům. Dalším běžným trikem je hrozba exekučním příkazem. V takovém případě podvodník vyzývá k úhradě faktury, jinak prý předá pohledávku exekutorům. V příloze pak skutečně zasílá dokument např. s názvem „faktura. 20190920. zip“. Příloha pak často obsahuje škodlivý kód.

Václav Zubr, bezpečnostní poradce společnosti EsetJak poznat podvod? Žádosti už dávno nejsou psány špatnou češtinou. Vždy apelují na emoce, jako jsou strach nebo stud, a vyzývají k okamžité reakci. Nereagujte ukvapeně. Neotvírejte podezřelé soubory, případně si ověřte telefonicky, zda je konkrétní příloha v pořádku. Telefonní číslo však neberte z e-mailu, vyhledejte si jej mimo.

Vždy se vyplatí mít v počítači instalovaný bezpečnostní program, který vás před podobnými podvody ochrání. Pak je velmi nepravděpodobné, že by někdo mohl sledovat vaši soukromou činnost na internetu.