Vaření v páře je jeden z nejšetrnějších způsobů tepelné úpravy masa i zeleniny. V takto připravených potravinách zůstává mnohem více vitaminů, minerálů, antioxidantů i esenciálních mastných kyselin, které by se tradiční přípravou ve vodě odplavily.

Navíc se používá velmi malé množství tuku. A pokud vám takto připravená jídla připadají bez chuti, stačí používat více čerstvých bylinek a vodu nahradit silným vývarem nebo vínem.

Kávovníková zrna obsahují nejen kofein, který povzbuzuje činnost srdce, mozku, nervů, ledvin a svalů, ale také spoustu dalších látek, prospívajících našemu zdraví
Podporuje srdce i dehydratuje tělo. Káva nám spíše prospívá, ale umí také škodit

Možností, jak vařit s pomocí horké vody a páry, je několik. Pokud sledujete oblíbené televizní pořady, jistě už znáte pojem francouzské blanšírování. Když vložíte fazolky, brokolici nebo růžičkovou kapustu do vařící vody, necháte je krátce povařit na skus a pak prudce zchladíte ve velkém množství ledové vody, bude výsledkem svěží a křupavá zeleninka. Čím větší změnou teploty zelenina projde, tím krásnější barvu bude mít.

Vyšší kulinářskou ligou bude pomalé vaření metodou sous-vide. Při téhle tepelné úpravě se maso, ryby, zelenina nebo ovoce pomalu vaří vakuované ve speciálních sáčcích ve vodní lázni. Většinou jde o několik hodin, někdy až sedmdesát. Přesně vypočítaná teplota, která je nižší než bod varu, nejčastěji mezi padesáti pěti a šedesáti stupni, surovinám zachová přirozenou chuť, šťávu a obsah živin.

Dlouhé vaření při nízké teplotě se postará o perfektní omáčky a křehké maso. Výhodou takto připravených jídel je, že z nich vytěžíte také maximum vitaminů, minerálů a chutí. Na druhé straně je třeba investovat do pomalého hrnce a vakuovačky. Pokud se rozhodnete pro pořízení tohoto speciálního hrnce, volte nízký příkon. Vyjímatelná nádoba by měla být použitelná i samostatně v troubě, na plotně či v mikrovlnce.

V případě přípravy pokrmů pro malé děti, lidi s různými dietními omezeními nebo prostě ty, kteří chtějí jíst zdravě, je sázkou na jistotu šetrná příprava pokrmů v parním hrnci. Počítejte jen s tím, že jídlo budete připravovat o trošku déle než při klasickém vaření ve vodě nebo na pařáčku. Nebojte se, z nádoby nevylovíte unavenou rozvařenou zeleninu nebo přílohy bez barvy a chuti.

Navíc bez tuku zvládnete připravit také maso, ryby a třeba také ovocné knedlíky. Vaření v páře je jednoduché, takže ho zvládne opravdu každý. Základem parního hrnce je nádobka na vodu ve spodu hrnce. Stačí do ní nalít vodu, která se pak při spuštění hrnce zahřeje na sto stupňů a začne vznikat pára. Bude natolik silná a horká, že uvaří několik jídel najednou.

Hrnce mívají obvykle tři patra, v nichž se připravují tři různé pochoutky. Pokud se rozhodnete pro nákup, je dobré vědět, že vyšší příkon sice může znamenat větší spotřebu energie, nicméně se také zkracuje doba vaření. Většina parních hrnců nabízí také funkci Keep Warm, která zaručí, že i po uvaření jídlo jen tak nevychladne. Displej a přednastavené funkce vám usnadní přípravu pokrmů, prostě kliknete na přednastavený program a je to.

Vědci obecně doporučují pít vodu, především nesycenou
Voda nad zlato. Tekutiny doplní i polévka, slazené nápoje přispívají dehydrataci

Ani milovníci křupavého masíčka upečeného v troubě nepřijdou zkrátka. Na trhu najdete vestavné parní trouby, třeba Gorenje nebo Mora, které zvládnou nejen vaření v páře bez nežádoucích kapek vody, ale používají také suché teplo. Oba postupy lze kombinovat. Kromě pečení a grilování můžete používat metodu sous-vide či blanšírování.

Zdravou a chutnou pečínku si zajistíte i tradičními metodami, jako je pečení v alobalu. Obejdete se bez tuku a výsledkem budou šťavnaté kousky masíčka. Nejrůznější druhy ryb pak zase skvěle chutnají pečené v pergamenovém papíru. Při tomto způsobu úpravy jídla je sice třeba použít trošku oleje nebo másla, ale na oplátku si jídlo uchová všechny vitaminy i minerály.

Pokud se chcete vyhnout tukům úplně, sáhněte po římském hrnci, ve kterém můžete připravovat prakticky jakékoli jídlo bez jediné kapky tuku.

Skladujete potraviny správně?

Při správném skladování vydrží potraviny déle a můžete tak ušetřit i dost peněz. Tohle ví každý. Jenže jak na to?

Chladničky už nejsou pouhou „krabicí“ s nižší teplotou, ale jde o moderní zařízení, která umějí kontrolovat teplotu, cirkulovat vzduch i hlídat vlhkost, aby bylo zaručeno optimální prostředí pro všechny druhy potravin. Ty nejmodernější jsou vybavené kamerami a jejich obsah můžete zkontrolovat kdykoli a kdekoli na mobilu nebo tabletu.

I tak byste se měli při ukládání potravin držet několika doporučení. Prvním předpokladem je správná teplota, která by neměla přesáhnout pět stupňů Celsia, vyšší teploty dávají prostor k rozmnožování bakteriím a plísním. Ty se rády usazují kromě potravin i na organických nečistotách, které se v chladničkách často vyskytují.

Čím míň času bude trávit otevíráním a zavíráním dvířek, tím lépe pro obsah chladničky i vaši peněženku. Víte, jak drahé dnes jsou energie.

Petr Skála, zakladatel inzertního webu Sousedova zahrada
Petr Skála: On-line farmářský trh může posílit sousedské vztahy

V horních poličkách bývá teplejší vzduch, takže sem ukládejte hotové pokrmy, připravené saláty, bylinky a pomazánky. Kde se výrazně zvýší teplota při každém otevření? Přece ve dveřích chladničky. Proto tam nepatří mléko. Spolu s dalšími mléčnými výrobky má být v dolní části chladničky, nejlépe u zadní stěny.

Nechcete-li řešit namrzání potravin při kontaktu se stěnou chladničky, dívejte se po funkci True No Frost, která funguje skvěle. Některé chladničky mají speciální přihrádky na speciální druhy potravin či nápojů, například na víno.

Ovoce nebo zelenina vydrží déle a plné vitaminů v přihrádkách s možností přizpůsobení vlhkosti. Tyto zóny nabízí ve svých chladničkách například značka Bosch pod označením VitaFresh.

Pro uložení masa a ryb je zase ideální suchá zóna s nízkým stupněm vlhkosti a teplotou okolo nuly. Pokud nemáte k dispozici chladničku se speciální přihrádkou, můžete rybu vložit do misky s ledovými kostkami. Přihrádka Optimal Fresh+ v chladničkách Samsung zase prodlouží čerstvost až dvojnásobně, lze ji navíc rozdělit na dvě části s dvěma různými teplotami. To využijete, když potřebujete skladovat maso i zeleninu zároveň.

Dveře se hodí pro skladování trvanlivých potravin, například kečupu nebo hořčice. Ve dveřích je nejvyšší teplota v celé chladničce a je vhodné do nich ukládat i máslo, džusy nebo pivo. Vajíčka do dveří neukládejte, rychleji se kazí.

Otevřené plechovky s jídlem do lednice nepatří, obsah přemístěte do krabičky na potraviny a teprve pak uložte. Zmiňované speciální krabičky představují také nejbezpečnější způsob ukládání už hotového, samozřejmě vychladného jídla.

I když většině čerstvých potravin chlad svědčí, neplatí to obecně. Studený vzduch v chladničce zabraňuje procesu dozrávání a například rajčata ztrácejí svou vůni. Banány zase v chladu rychleji hnědnou. Do chladničky nedávejte také tropické ovoce, jako například citrusy nebo avokádo.

Čerstvé listy bazalky raději zmrazte, například v tvořítku na kostky ledu s trochou oleje. Ani pečivo do ledničky nepatří, rychle v ní uschne.

Cuketu nikdy před opékáním nesolte. Jen ji nakrájejte i se slupkou, opečte na kontaktním grilu nebo na pánvi na kapce oleje a osolte až po upečení
Rady odbornice: Nevařte zeleninu dlouho a nepřeplňujte mrazák

Omezit plýtvání čerstvými potravinami i zbytky hotových jídel pomáhá stále oblíbenější vakuování. Potraviny vzduchotěsně uzavřete a vysajete z nich vzduch. Nedostane se k nim kyslík ani vlhkost, jsou chráněné před vysycháním i spálením mrazem a vydrží déle.

Nepotřebujete přitom žádné složité nástroje. Například systém Bosch ErgoMixx Fresh jednoduše nacvaknete na tyčový mixér a potraviny vložíte do potravinových dóz nebo speciálních sáčků, které je možné mýt v myčce a používat opakovaně.

Stohovatelné vakuovací dózy jednoduše umístíte do chladničky, mrazničky nebo spíže, můžete si je s sebou vzít i do práce nebo na výlet.

Benefit pro nové předplatitele: e-kniha o imunitě v PDF podobě (v případě předplatného na 3 a 12 měsíců)

Autor: (ml)