Zejména malé vesnické hospody se s novou povinností těžko vyrovnávají, a tak se čím dál více objevují spekulace o tom, že některé z nich už své dveře neotevřou. A jako by toho nebylo málo, nedávno byl schválen protikuřácký zákon. Od května si tedy lidé v restauracích už nezapálí.

Nicméně, i když se nedávno objevila informace, že v našem okrese hrozí právě kvůli EET uzavření minimálně šesti vesnických hospod, jejich obyvatelé zatím mohou být v klidu.

„Ano, i já jsem četla, že naše hospoda se má kvůli EET zavřít, ale to je nesmysl. Je pravda, že pár dní zavřená byla, ale z úplně jiného důvodu, a to kvůli změně provozovatele. Místní tedy nemusí mít strach, nic se nemění a rozhodně nemám žádné informace o tom, že by tomu po novém roce mělo být jinak," uklidňuje občany starostka obce Dobrá Voda u Hořic Jana Němečková.

A stejné informace nám poskytla i starostka Holovous Zlatuše Brádlová, která rovněž vyvrací jakékoliv spekulace o uzavírání místní hospody. Ba naopak, má dobrou zprávu ohledně zdejšího soukromého hostince. 

„Provozujeme zde obecní občerstvení U Vagónu, čehož se EET zatím vůbec netýká. Druhé zařízení je soukromý hostinec, ale ten už nefunguje delší dobu. Teď mám ke všemu zprávy, že by se naopak mohl po Novém roce opět otevřít. Nic bližšího k tomu ale nevím a informaci zatím nemám ani potvrzenou," prozrazuje starostka Holovous Zlatuše Brádlová.

Jako další se na seznamu vesnických hospod, které se kvůli EET ruší, objevila restaurace v Běcharech. I tady starosta Bohumil Vobr nad touto informací jen kroutí hlavou. „To je hloupost. Naše hospoda určitě nekončí. Docela by mě zajímalo, kde ten, kdo tuto zprávu vypustil, získal informace. Já mohu jen říct, hospoda běží, EET funguje v podstatě bez problémů a vše je jak má být," uklidňuje občany malé vesnice u Kopidlna starosta.

To v Butovsi na Jičínsku je situace jiná. Zdejší hospoda Butovanka je nyní uzavřená. Zdali provozovatele k tomuto kroku dohnalo EET, není ale zcela jasné. „Ano, restaurace je zavřená. Nájemce s námi ukončil smlouvu. Teď si přesně nevzpomenu na důvod, který uvedl, ale určitě byl jiný než EET. Těžko říct, zdali mu povinné kasy neusnadnily rozhodování. To jsou ale jen spekulace," vysvětlil starosta obce Bohumil Zach a dodal, že Butoves už objekt opět pronajala. „Zatím bohužel nevíme, kdy a jestli bude restaurace znovu otevřena. Doufáme, že během příštího roku ji nový majitel zprovozní. To je ale pouze přání a opět jen hádám."

Z šesti hospod je zavřená jediná
Podle zřejmě neověřených zpráv z médií mělo v Jičínském okrese kvůli EET skončit šest hospod. Podle zjištěných informací jde o poplašnou zprávu. Provoz ukončila pouze Butovanka z Butovsi a podle vyjádření starosty obce zavedení EET za rozhodnutím nájemce nebylo. Starostové zbývajících pěti obcí nám zprávy o uzavření svých hospod vyvrátili.


Dalším údajně rušeným podnikem je hospoda v Milovicích u Hořic. Ani tady se obyvatelé o svůj podnik zatím rozhodně bát nemusí. „Jedeme dál. S nájemcem jsme se domluvili na další rok. Pokladnu si samozřejmě koupil a my mu s jejím pořízením pomohli," seznamuje se skutečností starosta Alois Jirsák, který nevidí problém ani v protikuřáckém zákonu. „U nás v restauraci se nekouří už rok a nemyslím si, že by tam zaznamenali velký úbytek hostů. Chlapi na pivo chodí pořád, akorát si prostě musí jít zapálit ven. Jinak se vlastně nic nezměnilo. Odešel možná jeden stálý zákazník," zamýšlí se starosta.

Ani v Samšině, která leží mezi Sobotkou a Jičínem, se o svou hospodu bát nemusí. I zde starosta Jiří Knížek jakékoliv zprávy o jejím uzavření odmítl. „To je jen nějaká poplašná zpráva. Zatím se nic nemění a restaurace bude fungovat tak jako doposud," ujišťuje Samšiňáky Knížek.

Kdo naopak o zavření podniku uvažuje, je provozovatel jičínské pivnice Batalion. „Počkám tenhle měsíc a uvidím, jak to bude fungovat. S největší pravděpodobností ale podnik zavřu. Za ty nervy mi to skutečně nestojí," rozčiloval se Jiří Hnízdo na začátku prosince. Podle něj kasa zbytečně zdržuje od práce a problémem jsou i finance. „Platím vysoký nájem, elektriku a další věci. Teď s EET toho bude ještě víc. To se prostě a jednoduše nedá zvládnout. Je to jen další finanční zátěž. Už jen náklady na pořízení a spuštění kasy byly podle mě dost vysoké. Mám toho vážně plné zuby," uvedl zkušený hospodský po zavedení EET. Teď, po schválení protikuřáckého zákona, už je ale téměř rozhodnutý. „Mě už je to všechno jedno. Proč se budu rozčilovat, stejně to nemá smysl. Tohle už není podnikání, ale buzerace. Ani za komunistů nebylo tolik zákazů a příkazů jako dnes," kroutí nechápavě hlavou Hnízdo.