Ti zde suplovali návštěvu bývalého ministra školství a tělovýchovy, Josefa Dobeše, který se tu chtěl podrobněji seznámit s problémy uměleckého školství v severních Čechách.

Zájem mají také zahraniční studenti

Ředitelka školy Jana Rulcová hosty provedla dílnami i ateliéry školy a seznámila je se systémem výuky ve všech uměleckých oborech.

Podle jejího tvrzení škola nemá potíže s naplněním kapacity dvou set studentů. Díky dlouhodobým úspěchům se do prestižní, více než sto let staré instituce hlásí zájemci z republiky i ze zahraničí. Největším problémem je ale energetická náročnost objektu a pak finance na drahé materiály, se kterými studenti pracují. „Ke konci zimy se vždycky modlím, aby už bylo teplo, nebo nevyjdu s rozpočtem. Když někteří movití rodiče zaplatí dětem materiál na maturitní práci, je to pro nás doslova spása, protože i pomoc sponzorů je stále menší," uvedla Jana Rulcová.

Provozy její školy, která je jediná tohoto druhu v republice, měly totiž vloni podle rozhodnutí ministerstva doznat určité redukce, zatím naštěstí k uvažované změně nedošlo.

„Už jsem za svého působení v televizi i z uměleckého života zhlédl mnoho, ale něco podobného, co jsem viděl tady, mi doslova vyrazilo dech. Žasnu nad tím, co dovedou vaši studenti, upřímně se skláním nad jejich talentem, zručností a nesmírnou kreativitou. Něco podobného bych možná očekával na prestižních republikových výstavách, ale rozhodně ne ve škole a v tak malém městě," nešetřil obdivem a chválou Radek John.

Po prohlídce společně s Petrem Skokanem slíbil, že osloví členy parlamentního školského výboru a budou iniciátory změn, vedoucích k záchraně takových ojedinělých institucí. „Omezit nebo zrušit něco podobného by byl politický hřích celé naší generace," konstatoval John.

Město s kulturním potenciálem

Pozdější beseda poslanců se studenty ve velkém sále školy se týkala především drogové závislosti a dnešních potíží teenagerů. Přesto oba v úvodu veřejně ocenili umění studentů a zejména pak práci profesorů a odborných dílenských mistrů. Také je překvapilo, že mnoho zdejších studentů pochází z rodin, kde umělecké řemeslo přechází z generace na generaci a mladí tak mají už předem zajištěná pracovní místa ve svém oboru.

„Turnov musí být město s obrovským kulturním potenciálem. Byl jsem tu několikrát a je to zde patrné na každém kroku," dodal Radek John.

Otakar Grund