Z úst šéfů velkých firem v regionu zaznívají k rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vyřešit současnou krizi jmenováním úřednické vlády velmi rozpačité reakce.

„Jako exportní firma potřebujeme hlavně stabilní politické prostředí s dobrou image celé země. A tomu vláda Jiřího Rusnoka zrovna nepřidá. Mělo se postupovat standardními mechanismy, tedy parlamentní cestou. Buď dát šanci stávající 'stojedničkové' koalici, nebo vyhlásit předčasné volby. Ale to, co zvolil Zeman, to není standardní řešení," řekl Jan Lustyk, šéf známé strojařské firmy Rieter Ústí nad Orlicí.

S tímto názorem není osamocen. Sdílí ho většina šéfů dalších velkých východočeských firem nebo podnikatelů.

„Jiřího Rusnoka znám dokonce osobně, a to jako velmi chytrého člověka. Přesto se mi jmenování úřednické vlády nelíbí. Je to taková 'Zemanovština'. Mělo se postupovat normální, parlamentní cestou. Hodně bude záležet i na tom, koho si k sobě vybere," přidal se šéf náchodské Sněžky Miroslav Čermák. Firma vyrábí šité díly pro automobily, například hlavové opěrky.

Čermák kritizuje jmenování úřednické vlády namísto pokračování předcházející koalice i z toho důvodu, že ta měla připravenou řadu nových zákonů potřebných pro ekonomiku. „Ty teď půjdou k ledu," dodal Čermák.

Půjčky na investice

Podobný názor má Jiří Grund, šéf stejnojmenné trutnovské firmy i české asociace exportérů. „Pokud jsme si už nezačali myslet, že máme v čele osvíceného monarchu, mělo se postupovat parlamentní cestou a dosavadní koalice měla dostat možnost sestavit novou vládu. Už kvůli tomu, aby za její činy byla jasná odpovědnost. Úřednická vláda dobré řešení není," poznamenal Grund.

Manažeři se obecně pozastavují nad jednou věcí: obávají se, že nová vláda bude marnotratnější než Nečasova, která se, i když neúspěšně, naopak snažila rozpočtové schodky snižovat. „Pokud si má stát půjčovat, tak jen na investice, a ještě si pořádně promyslet návratnost. V žádném případě si ale nepůjčovat na sociální dávky. Kdybychom takto hospodařili my, zbankrotovali bychom," podotýkají unisono východočeští podnikatelé.

Například Grund doufá, že úřednická vláda bude fungovat jen několikaměsíční období do předčasných voleb. „Bude to snad jen krátké překlenovací období, takže ekonomice to nijak neuškodí," dodal Grund.

Co s dluhem?

Známý truhlář Petr Havlíček z Vítějevsi na Svitavsku je rozpačitý už ze samotného Rusnoka. „Vůbec mě nepřesvědčil. Jednou jsem mu položil otázku, co by dělal se státním dluhem, a nedokázal mi na ni odpovědět. 'Co vám na to mám říct?' odvětil mi tehdy," vzpomíná Havlíček.

Experti: ekonomiku Rusnok neohrozí Na tom, že úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nepřinese výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky, se shodují i uznávaní čeští analytici, oslovení ČTK. Rozpočtová situace Česka je podle nich vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v Česku zvyklí. S nevolí by však investoři přijali podle ekonomů rozpočet na příští rok, který by přerušil dosavadní trend úspor a držení deficitu vládního rozpočtu pod třemi procenty HDP.