Ochrana EU v podstatě zaručuje, že název hořické trubičky nebude moci využívat nikdo jiný než místní výrobci z Hořic na Jičínsku. Z trhu by tak měly zmizet všechny napodobeniny, kterých se objevuje celá řada.
Hořické trubičky stočené ze dvou sladkých oplatek se specifickou skořicovou chutí mají tradici dlouhou téměř dvě století. Podle legendy se recept do Hořic dostal v roce 1812 od kuchaře Napoleonovy armády, která se vracela z tažení do Ruska. O známost trubiček se postaral na přelomu 19. a 20 století podnikavý cukrář Karel Kofránek.
Výrobu trubiček zdokonalil a pronikl s nimi do celého světa - jeho trubičky se prodávaly v Anglii, Německu, USA i v Šanghaji. V roce 1949 stát výrobnu znárodnil. K rozvoji výroby trubiček pak došlo po roce 1989.

Sedmý výrobek s ochranou

Hořické trubičky by byly celkem sedmým českým výrobkem, který získal ochranu Evropské unie. První tři registrace ČR získala už ve chvíli, kdy do Evropské unie vstoupila. Zápis budějovického piva, budějovického měšťanského varu a českobudějovického piva si totiž Češi jako jediní z nováčků vymínili už v přístupové smlouvě k EU. Během uplynulých měsíců pak registrační proceduru úspěšně dokončily další tři české výrobky (štramberské uši, pohořelický kapr a žatecký chmel).
Trubičky však jistě nejsou posledním typicky českým produktem, který evropskou ochranou známku získá. Na řadě by nyní měl být třeboňský kapr, karlovarské oplatky, pardubický perník, nošovické kysané zelí a mariánskolázeňské oplatky. Známku však každý výrobek získá jen v případě, že během půlročního období proti registraci nikdo nevznese žádné námitky.

Bez komplikací?

Podle českého europoslance Jana Březiny komplikace hrozí především u Karlovarských oplatek, i když i tam se situace vyvíjí poměrně optimisticky. „Jsem rád, že u karlovarských oplatků se zatím nenaplňují černé scénáře předpovídající nesouhlasnou reakci německých výrobců. Přes halasné řinčení zbraní ze strany Sudetoněmeckého landsmanšaftu, jehož ozvěna byla slyšet i na půdě Evropského parlamentu, zatím oficiální cestou žádné námitky nedorazily,“ sdělil ČTK Březina.
Podle něj se pozitivně vyvíjí i další česká žádost, kterou jsou olomoucké tvarůžky. V horizontu týdne by měla komise údajně vyhodnotit poslední technické detaily žádosti a bezprostředně poté ji zveřejnit. „Osobně jsem připraven učinit maximum pro to, aby žádost neshodily se stolu případné námitky rakouských výrobců. Pokud by tyto námitky získaly politické krytí v Evropském parlamentu, jak již naznačily některé dřívější kroky rakouských europoslanců, jsem odhodlán poskytnout to své s cílem námitky vyvrátit jako neodůvodněné,“ dodal Březina.⋌Michal Půr