Nesoustředili se ovšem na hudební produkci účinkujících, ale na poctivost prodejců ve stáncích s občerstvením. Na festivalu Trutnoff Open Air a královéhradeckém Hip Hop Kempu do pátečního odpoledne zkontrolovali celkem 17 stánků. U šesti udělili prodejcům tisícikorunovou pokutu, s jedním bude vedeno správní řízení.

„Závady u prodejců jsou jako přes kopírák," konstatoval ředitel východočeské pobočky České obchodní inspekce (ČOI) František Švihlík. Stánkaři podle něj zpravidla nedodržují míry a váhy pití a jídla a nemají kalibrované sklenice, takže nelze zkontrolovat, zda zákazníky nešidí. Na to doplatila například majitelka stánku s občerstvením u královéhradeckého letiště. Prodejcům v jejím stánku došly plastové nádoby na třetinkové pivo, proto používali velké kelímky.

„Neměli měrné nádoby, v nichž by se dalo ověřit množství nápoje," řekla inspektorka ČOI. Majitelka stánku dostala pokutu ve výši tisíc korun, dalších tisíc korun však musí zaplatit ještě za správní poplatek.O stejnou částku přišli také prodejci na trutnovském festivalu, kteří vážili zákazníkům uzeniny na podezřelé váze.

„Celkově se však dá říci, že na podobných velkých akcích je většina prodejců poctivých. Když jsme minulý týden kontrolovali stánky v Josefově na festivalu Brutal Assault, nenašli jsme žádné pochybení," řekla Deníku inspektorka. Podle jejího kolegy však hodně záleží i na tom, zda ve stánku prodává sám majitel, nebo zda ho svěří najatým lidem.