Připravit si můžeme také kompot nebo vykouzlit nějakou tu jahodovou specialitu třeba v podobě koláče. Můj otec jahody například nakládá do slivovice.
Jejich využití je zkrátka široké a fantazii se meze nekladou. Pokud zjistíme, že jahod máme hodně a nezpracujeme je, můžeme je klidně uložit do mrazáku.

SAMOSBĚR NA JIČÍNSKU
Pokud si lidé chtějí jahody sami nasbírat, na Jičínsku mají možnost v Jahodárně Čejkovice. Jahodová sezóna se zde ale pomalu chýlí ke svému konci. „Zájemci si mohli košíky naplnit už v neděli a lidí přišlo opravdu hodně. Brány otevřené budeme mít opět tuto středu, takže ti, kteří to v neděli nestihli, mají ještě šanci. To už ale bude naposled," říká majitel čejkovické jahodárny Jan Blažek. Cena se tu pohybuje okolo čtyřiceti korun za kilo.

LETOŠNÍ ŽNĚ
Letos byla ale sezóna velmi špatná, stejně jako ta loňská, kdy ale na vině byla extrémní sucha. Podle Blažka ani letos není jahod mnoho a počasí se bohužel podepsalo i na jejich kvalitě.

„Kvůli mrazům jsme přišli o více něž osmdesát procent úrody. A pak ještě část zničily kroupy," vysvětluje Blažek.

VÝKYVY POČASÍ
S počasím je to ale velice těžké. Ani uplakané mraky posledních dní jahodám nesvědčí a to co na plantážích zbylo, se pomalu začíná kazit.
Také na soukromých zahrádkách to ale letos není žádná sláva. „Jahody nám nyní dozrávají, ale bohužel kvůli dešťovým srážkám je spousta z nich nahnilá. Celý rok člověk rostlinám věnuje maximální péči a ve výsledku je úroda mizerná," posteskla si jedna z pěstitelek na Jičínsku.

V Královéhradeckém kraji jsou na tom nejlépe lidé, kteří bydlí přímo v krajské metropoli. Do Piletic, kde se dá sbírat to mají kousek. Dostanou přidělený řádek a mohou se pustit do práce. Cena za kilo je 45 korun.

Naposledy se tu sbíralo minulou sobotu a další sběr je naplánován na dnešek. Prodejci si však vymiňují změny termínů v závislosti na množství jahod a na aktuálním počasí. „Naše jahody jsou zdravotně nezávadné, pěstování probíhá s důrazem na bezpečnost potravin, což je pravidelně kontrolováno. Řádky nastýláme slámou, proto jsou jahody i po dešti čisté," říkají v Pileticích.