Tip – Španělsko
Za gastronomickým zážitkem do země oliv a skvělého vína. Španělsko je velmi oblíbeným dovolenkovým místem. Kromě hezkých pláží, památek a ubytování zde nalezneme skutečné uspokojení našich chuťových smyslů. Kdo má rád polévky, může se vydat na jih a ochutnat studenou polévku z čerstvé zeleniny gazpacho. Španělské jídlo se vyznačuje právě tím, že je čerstvé a připravované na olivovém oleji. Proslulé španělské „tapas" neboli malé dobrůtky jsou neodmyslitelnou lahůdkou k vínu či pivu. O jejich původu se vede několik pověstí a sahají až do 13. století. V dnešní době se tyto malé snacky stávají samostatnou součástí kulinářského umění. Mezi nejznámější tapas patří salám chorizo, smažené taštičky plněné masovou směsí empanades, plátky sušené šunky, různě plněné olivy, rybičky v nálevu nebo smažené, masové kuličky, plody moře a mnoho dalších variací. Fantazii se zde meze nekladou.

Místní obyvatelé stále více nacházejí v tapas zalíbení a z chuťovek si rádi sestaví i hlavní chod. Královnou tapas zůstává bramborová tortilla, kterou si můžeme udělat i doma.

Bramborová tortilla
Recept: 2 velké brambory nakrájené na kostičky, olivový olej, 4 vejce, 2 nadrobno nakrájené cibule, jednu lžičku mleté sladké papriky, mletý pepř a sůl. Na rozehřátý olej na pánvi dáme brambory a cibuli a opékáme do změknutí brambor. Rozšlehané vejce se solí, pepřem a paprikou nalijeme na brambory a promícháme. Zakryté pečeme do ztuhnutí vajec. Servírujeme studené i teplé.

Pro gurmány
Jako třešničku na dortu berou opravdoví gurmáni speciální šunku Jamón Ibérico de Bellota. Jedná se o šunku, která pochází z polodivokých prasat s černou kůží, která se živí výhradně žaludy. Šunka zraje až 36 měsíců a čím starší, tím lepší. Tato delikatesa se může vyšplhat až k 60 tisícům korun za kus. Mnohem levnější a dostupnější je šunka známá jako Jamón Serrano, která je z bílých prasátek.

Navštívit Španělsko a neochutnat slavnou sangrii by byla chyba. Ovoce zalité rumem a po vychlazení doplněné červeným vínem. To je skvělá volba, jak si zpříjemnit krásnou dovolenou. Své dotazy a připomínky můžete psát na: info@czech-paradise.cz