Vítězové 10. ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2015 a Česká spořitelna Živnostník roku 2015 postupují do celorepublikového finále, kde budou kraj reprezentovat. Odborná porota vybrala krajské vítěze z 663 přihlášených firem a živnostníků.

Nejlepší firma Královéhradeckého kraje se zabývá automatizačními strojními procesy v potravinářském průmyslu. „Dodáváme řídící počítače pro výrobu mléka, piva, lihu, cukrů," uvedl pro vysvětlení jednatel společnosti ProjectSoft HK Jan Pruška.

Díky svému dlouhodobému plánu vydělané peníze investovat zpět do růstu firmy, mohla společnost začít produkovat a vymýšlet výrobky na klíč, tedy přesně podle klientových představ. Dnes se firma uplatňuje i ve svém druhém oboru, oblasti vědy a techniky. „Zabýváme se i velice zajímavými zakázkami, a to automatizací dalekohledů po celém světě. Tato práce nás přivedla i ke spolupráci s evropskou vesmírnou asociací ESA," nastínil Pruška.

Mezi živnostníky pak porotu nejvíce zaujala chovatelka včel Simona Adamcová. Její silný životní příběh, kdy kvůli autonehodě svého otce přestala s kariérou vystudované hudebnice a na doporučení doktorů se společně s otcem začala věnovat chovu včel.

„Cesta byla trnitá, hodně lidí mě odrazovalo a určitě jsem si na začátku nemyslela, že to bude takto složité. Byly momenty, kdy jsem to chtěla vzdát, ale vůle se prosadit a dokázat něco pořádného byla silnější," řekla Adamcová.

Celorepublikové finále, do kterého postupují vítězové krajských kol, se koná 9. prosince v Praze.