Nejkrutější bylo nedělní a pondělní ráno, kdy v Lužanech naměřili – 2,3 Celsia. V úterý ještě zlobily přízemní mrazíky. Pro zdejší ovocnáře to byla rána pod pás. „Sady nemůžeme proti nízkým teplotám intenzivně bránit, existují sice podpůrné látky, které by měly plody částečně uchránit, ale ty fungují jen při maximálně dvouhodinových mrazech," poučuje nás Ladislav Vágenknecht, který má sady na starosti.

Největší ztrátu odhaduje na třiceti hektarové ploše višní. „Višně budou špatně opylené, kvetení se vleklo téměř tři neděle, peckoviny nastydly. Očekávám, že nebude ani třetinová úroda a odhadem přijde náš podnik minimálně o tři miliony korun," tipuje zkušený ovocnář.

Nastydlé jsou i plody švestek, takže se ztrátami musí ovocnáři počítat i tady. Růžově nevypadá ani úroda jablek. „Jablka odkvétají, sice do toho ještě není vidět, ale opylení je jednoznačně slabší. Mrazíky se podepíšou na plodech, kde vytvoří rzivé skvrny," poučuje nás sadař.

Není spokojen ani se současným deštivým počasím. Trvalé ovlhčení spolu s teplotami má vliv na skvrnitost jablek. Zákazník je stále náročnější, o takto poznamenané ovoce nemá zájem.

Špatně je na tom i rybíz. V některých částech jsou plody rovněž nastydlé a kuličky opadávají.
„Je to boj o přežití, extrémní podmínky se opakují už čtyři roky po sobě," stěžuje si Vágenknecht.
I když pojišťovny už nyní nabízí podnikům možnost úrodu proti mrazu pojistit, náklady na pojistku jsou příliš vysoké a návratnost není pro pěstitele rentabilní.

Petr Kareš má sady u Ostroměře. „Máme jabloně a třešně na jižním svahu, a tady k poškození naštěstí nedošlo. V nižších polohách možná ano, ale to vám nyní neřeknu," hodnotí situaci.

„Mrazivé počasí se na ovocných stromech podepsalo, ale zatím neznáme přesný rozsah škod," uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Vrtkavé počasí zlobí i zahrádkáře. „Měly jsme nádherně nakvetlé jahody, ale některé středy květů už jsou spálené mrazem," spráskla ruce nad záhonem jahod paní Jana z Nové Paky.