Zatímco loni se o práci ucházelo 15 281 lidí, teď jich je 25 225, což je v rámci historie kraje rekordní číslo. Jenom během listopadu se počet uchazečů zvýšil o 359 lidí.

„Hlavní příčinu měsíčního nárůstu uchazečů vidíme v působení sezónního faktoru. K nejvyšším nárůstům došlo v profesních skupinách stavební dělníci, řemeslníci a zemědělští dělníci,“ informoval Ladislav Dvořák z libereckého Úřadu práce.

V prosinci by se seznam nezaměstnaných měl podle prognóz ještě zvyšovat. Vedle sezónního faktoru jsou další příčinnou pochopitelně dopady předchozích hromadných propouštění v souvislosti s hospodářskou krizí.

„Ani listopad se bez hromadného propouštění neobešel. Ohlášeno bylo v jedné firmě v okrese Liberec a v jedné firmě v okrese Semily. Dohromady se tyto dva případy dotkly šestadvaceti zaměstnanců,“ podotkl Dvořák.

Nezaměstnaných žen mírně ubylo

Míra nezaměstnanosti se během listopadu zvýšila z 10,6 procenta na 10,7 procenta. Před rokem přitom činila pouze něco málo přes 6 procent. Zatímco nezaměstnaných žen mírně ubylo, tak o práci v listopadu přicházeli hlavně muži.

Mezi jednotlivými mikroregiony je nejhorší situace na Novoměstsku (17,0 %), dále na Novoborsku (16,7 %), Cvikovsku (16,6 %), Frýdlantsku (15,9 %), Tanvaldsku (13,3 %) a Železnobrodsku (12,9 %).

Z hlediska volných míst byl listopadový vývoj rovněž nepříznivý. Došlo k poklesu počtu volných míst z 1276 na 1235. Na jedno volné místo teď podle Dvořáka připadá 20,4 uchazeče, což je nejvíce v historii Libereckého kraje.

Na Českolipsku má nejvíce volných míst firma Johnson Controls, která hledá 96 šiček pro závod v České Lípě a dalších 99 šiček pro závod ve Stráži pod Ralskem. Na Jablonecku má nejvyšší požadavek firma Riegelein, která potřebuje 15 výrobců cukrovinek.

V bývalém libereckém okresu hledá nejvíce zaměstnanců jako tradičně Krajská nemocnice v Liberci, kde by uvítali 17 lékařů, 37 zdravotních sester a 9 laborantů. Patnáct pojišťovacích agentů shání na Liberecku pojišťovna Generali. Na Semilsku má nejvyšší poptávku firma Polstav Košťálov, která požaduje 19 dělníků ve stavebních profesích.

Firma Saint Gobain Advanced ceramics, s.r.o. Turnov má ve výrobě technické keramiky volných 14 míst a společnost 18D s.r.o. Lomnice nad Popelkou požaduje 10 zedníků.