V závodě Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku demonstrovaly ve středu za vyšší mzdy podle odhadu odborů dva tisíce lidí z dopolední a odpolední směny, což je téměř polovina osazenstva závodu. Lidé přišli protestovat s píšťalkami nebo transparenty typu: Nechceme za nová auta ojetý plat. Protestující z obou směn pracovali o hodinu méně.

„Lidé ukázali, že stojí za vyjednávacím týmem odborů a že požadavky na růst mezd jsou oprávněné," řekl předseda kvasinských odborů Martin Lustyk. Lidé podle něj na mítinku dali najevo i své obavy z plánů firmy na vyčleňování zaměstnanců pod externí organizace.

Ve Vrchlabí podle odboráře Milana Kobylky demonstrovala drtivá většina lidí z ranní a odpolední směny. Závod Vrchlabí vyrábí převodovky a má asi 1000 lidí.

Hlavním důvodem protestů je požadavek navýšit mzdy o pět procent,vedení firmy nabízí jen tři procenta. Pokud vedení firmy neustoupí, vyhlásí odbory stávku. „Udělali bychom zhruba tři dny nanečisto a pak bychom šli do časově neomezené stávky," řekl šéf škodováckých odborů Jaroslav Povšík na hlavním mítinku v mladoboleslavském sídle Škody Auto. Tady se sešlo až deset tisíc zaměstnanců. Podle Povšíka přitom stále platí nabídka zaměstnanců, že se vzdají nárůstu mezd, pokud po nich nebude firma vyžadovat takzvaná flexikonta, tedy směny navíc.

Kromě sporu o navýšení mezd odboráři protestují proti úbytku pracovních míst ve výrobě. Kvůli vyhrocené situaci bylo zrušeno několik pátečních nočních směn, automobilka tak nemohla vyrobit kolem 2000 aut.

Už nyní přitom mají dělníci ve Škodě Auto průměrný plat 34 tisíc korun, což je v Česku ojedinělá částka. A to není vše. Odbory už s firmou dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnové výplatě jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu 25 tisíc korun. Včetně fixní části bonusu vyplácené před letními dovolenými a před Vánoci tak zaměstnanci dostanou roční bonus asi 60 tisíc korun.

„Jsme hodně v práci a málo doma, takže si trošku větší platy zasloužíme," řekla na demonstraci pracovnice automobilky z oddělení Kontroly kvality. Spokojená by byla s nárůstem mzdy o 4,5 procenta.

Mluvčí Škody Auto Jana Bahníková nechtěla plány odborů na několikadenní stávku komentovat.

Kdo má hodně, chce ještě víc…

Východní Čechy - Je to paradox. Stávek a demonstrací za vyšší mzdy je v Česku jako šafránu, v řadě firem si přitom dělníci nevydělají ani 15 tisíc měsíčně. Tam ale nikdo neprotestuje.

Ve Škodě Auto, kde mají dělníci královské, více než dvojnásobné mzdy, ale odbory hrozí stávkou prakticky ob rok. Čím to?

„Kdo má hodně, chce ještě víc. Čím více vyděláváte, tím více chcete vydělávat i nadále… Dělníci ve Škodě Auto si hodně věří díky vědomí, že pracují v úspěšné, prestižní firmě, a podle toho chtějí být ohodnoceni. A mají tam navíc silné odbory," řekl Deníku expert na trh práce, který si nepřál být jmenován.

„Jejich požadavky nesouvisí s výší platů, jaké mají nyní. Navykli si na jejich pravidelný růst a chtějí ho i nadále. To je spíše otázka na psychologa. Podívejte se do Řecka, jaké tam byly protesty proti rušení 13. a 14. platů, o kterých se přitom jiným zaměstnancům může jen zdát," dodal expert.

S tím souhlasí známý hradecký psycholog Jan Lašek. „Škodováci se cítí jako zaměstnanci elitní instituce a domnívají se, že pro ni hodně a dobře pracují, ale jsou za to špatně zaplaceni. Mají silné kolektivní vědomí, že jsou kvalitní reprezentace, a už se nezabývají tím, jaké má kdo platy jinde. A věří si v tom natolik, že se nebojí ani propuštění," uvedl Lašek.