Zubaře potřebuje čas od času každý. A stále běžnější je jezdit za ním i desítky kilometrů. Protože nejsou a v dohledné době nebudou. „V podstatě je o ně boj, velký. Zvláště ve městech naší velikosti," říká starosta Miroslav Vlasák, který o tom za poslední rok ví své.Podpora je nutná

Původně tu byly zubařky dvě. Jedna odešla do Trutnova, druhá do důchodu. Zbyla ordinace, nechyběl zájem a podpora města. Ale to nestačí a minimálně rok se museli lidé obracet jinam.

„Právě mám na stole papíry k zubařskému křeslu, které kupujeme. Pro Evu Pázralovou, která má brzy nastoupit," říká s úlevou Miroslav Vlasák.

Nabídek měla několik, podařilo se ji však přesvědčit, aby vzala místo pod Rýchorami. V opuštěné ordinaci proběhly drobné stavební úpravy, zmizela příčka dělící prostor na dvě části. Město vedle křesla zaplatí ještě rentgen, který tu předtím používala Marie Illnerová. Ostatní vybavení již použitelné nebylo.

A co všechno úspěšnému obsazení místa předcházelo? „Dávali jsme inzeráty, svými kontakty pomáhala i Marie Illnerová. Pár zájemců bylo, ale nakonec z toho vždy sešlo. Až se ozvala Eva Pázralová. Přijela se podívat a nakonec jsme se domluvili," popisuje Vlasák. Ještě ale muselo proběhnout výběrové řízení, což při totálním nedostatku zájemců působí až komicky. „Musela na krajský úřad podat návrh na vyhlášení výběrového řízení a přihlásila se do něho. Samozřejmě jako jediná. Teď běží šedesátidenní zákonná lhůta. Ta vyprší 25. října, takže od 1. listopadu bude moci Eva Pázralová nastoupit," dodává starosta.

„Hory a přístup města, to byly dva důvody, proč jsem se rozhodla právě pro východní Krkonoše. Nabídek sice bylo víc, ale jednání bylo seriózní a bezproblémové, takže jsem neváhala," říká budoucí žacléřská zubařka.

Paralela s lékárnou

Obdobná situace ve městě nastala i při zajišťování provozu zdejší lékárny. Po odchodu majitelky do důchodu zůstala v roce 2009 na čas zavřená. „Bylo to velmi podobné, snad jen malinko jednodušší. Lékárníků je asi o trochu víc," vzpomíná s úsměvem Vlasák. Město odkoupilo vnitřní vybavení a nakonec se provozovatel našel. Lékárník sem tehdy přešel ze šumavské Přimdy, která byla příliš malým místem a lékárnu tu provozující firma uzavřela.