Celkový obrat 474 milionů korun dosáhla v minulém obchodním roce - od 1. 4. 2011 do 31. 3. 2012 - společnost SanSwiss z Jičína. Oproti předešlým 439 milionům je to 8procentní meziroční nárůst. Export tohoto předního evropského producenta sprchových koutů se na celkových tržbách podílí 70 procenty. Do konce letošního března firma v zahraničí prodala zboží za 362 milionů korun, což představuje meziroční navýšení o 9 procent. Sanitární techniku SanSwiss vyváží do Francie, Německa, Belgie, Švýcarska, Španělska, Polska, na Slovensko, do Ruska, na Ukrajinu a do dalších zemích zejména západní Evropy.

Informoval o tom obchodní ředitel jičínského podniku ing. František Bílek s tím, že mezi tuzemskými konkurenty a výrobci z Polska a Německa je SanSwiss třetím největším dodavatelem sprchových koutů u nás. Firma zaměstnává 128 lidí a dosaženými tržbami ovládá zhruba pětinu českého trhu. Přitom podle průzkumů celková kapacita tuzemského trhu se sanitární technikou letos činí 175 tisíc prodaných sprchových koutů a v roce 2013 se odhaduje navýšení na 180 tisíc kusů.

Růstu výroby pomáhá i závod v Rumunsku


Hospodářskou stabilitu a dlouhodobý vzestup výkonů SanSwiss vykazuje jako jeden z mála subjektů v oboru. Zatímco v minulém obchodním roce vyrobil 102 tisíce sprchových koutů, do konce března 2013 ve svých provozech v Jičíně a v rumunském Temešváru, kam podnik koncem roku 2010 přemístil jednu ze svých výrobních linek, počítá se souhrnnou roční produkcí 108 tisíc kusů. Velmi úspěšné pro SanSwiss bylo zejména letní období, které se na celoročním plánu společnosti podílelo 25 procenty. Zatímco například v lednu SanSwiss vyrobil osm tisíc sprchových koutů, letos v létě zaznamenával průměrnou měsíční produkci až 13 tisíc kusů.

„Je to výsledek řady faktorů a opatření, kterými operativně reagujeme na pokračující úbytek velikých objektových zakázek, na absenci dlouhodobých kontraktů a na celkově spíše nepříznivý vývoj na trzích," říká František Bílek. Hlavní konkurenční výhody společnosti SanSwiss přitom spočívají zejména v tradičním zaměření na atypická provedení a malosériovou výrobu luxusních sprchových koutů s vysokou užitnou hodnotou. Významná je rovněž schopnost pružné reakce firmy na požadavky zákazníků zejména z oblasti individuálních rekonstrukcí. I v období deklarovaného velkého šetření totiž stále více uživatelů sanitární techniky preferuje kvalitní zboží, byť za vyšší ceny. Na základě zkušeností z minulých let jsou v Jičíně také lépe připraveni reagovat na rozkolísanost trhu a na jeho náhlé výkyvy v krizi.

Ilustrační foto.Český podnik je nejvýznamnější výrobní společností holdingu sanitární techniky SanSwiss AG. Ten v roce 2011 na evropský trh dodal zhruba 140 tisíc sprchových koutů, přičemž téměř 75 procent tohoto množství pocházelo ze závodu v Jičíně. Členy holdingu jsou dále výrobní provozy v Bitche ve Francii a v rumunském Temešváru a obchodní střediska v Polsku, Španělsku a Německu.

Aktuálně jičínský SanSwiss na trh dodává 12 základních produktových řad sprchových koutů s vysokou variabilitou použití ve zhruba 100 typech a 700 variantách. Vynikají moderním designem, technickou vyspělostí, dlouhou životností a vysokými užitnými hodnotami. „Trvale klademe důraz na inovace a na důkladné provedení každého výrobku za použití výhradně kvalitních komponentů i nejmodernějších technologií. To následně vede k dlouhodobé spokojenosti uživatelů našich sprchových koutů," zdůrazňuje ing. Bílek. Souběžně s tím se SanSwiss soustřeďuje také na permanentní růst kvality a rozšiřování portfolia zákaznických služeb.

V současné době se v jičínském podniku připravují na zavedení ojedinělé servisní služby, kterou u nás doposud žádný jiný dodavatel sanitární techniky nenabízí. V rámci projektu trvalé následné péče o zákazníky bude SanSwiss od dubna 2013 poskytovat odborný pozáruční servis svých produktů za paušální cenu. Zkušení servisní technici firmy na požádání klienta maximálně do 20 dnů na kterémkoliv místě republiky provedou profesionální kontrolu a údržbu všech částí sprchových koutů SanSwiss včetně drobných oprav. Kromě jiného třeba doplní již nefunkční silikonáž a nahradí poškozená těsnění, postarají se o seřízení a promazání pantů dveří a dalších mechanismů, vymění opotřebené díly, odborně odstraní nečistoty a usazeniny nebo obnoví speciální nástřik antiplakové úpravy skla Aqua-Perle. „Tento v českém prostředí unikátní a uživateli stále více vyhledávaný pozáruční servis a odbornou péči budeme od dubna našim zákazníkům v základní verzi nabízet za jednotnou paušální cenu," dodává obchodní ředitel společnosti SanSwiss Jičín ing. František Bílek.

SanSwiss, s. r. o., působí v jičínské průmyslové zóně od roku 1999. Současný název firma nese od listopadu 2009, kdy se vyčlenila z české společnosti Ronal CR, známější spíše produkcí litých kol pro automobily. Po oddělení se jičínský dodavatel sprchových koutů začlenil do nového celoevropského holdingu sanitární techniky SanSwiss AG světové skupiny Ronal.   (IVEPA)