Ruské sankce vůči Západu budou mít v nejbližší době nejtvrdší dopad, zdá se, nikoliv na průmyslové exportéry, ale na zemědělce. Už beztak přesycený trh totiž zaplaví tisíce tun jablek, která doposud především z Polska směřovala do ruských obchodů.

„Zatím se tak nestalo, přetlak nabídky však očekávám v nejbližších týdnech. A ostatně, obchodní řetězce už vycítily příležitost a ke snižování cen nás tlačí už nyní. Zkoušejí to, i když k tomu zatím nemají důvod," řekl ovocnář Jaroslav Nevole z Choltic na Pardubicku.

Situaci navíc podle jeho slov zhorší letošní očekávaná rekordní úroda jablek. „Ve skladech jsou zásoby ještě z loňského roku, a to i polotovarů. Evropa takové množství nepojme, o některé druhy jablek možná nebude vůbec zájem a některé pěstitele to může ohrozit i existenčně," dodal Nevole. Podobné obavy mají i další pěstitelé a ovocnáři z východních Čech.

Průmyslových exportérů se zatím sankce ještě nedotkly a ti tak vyčkávají. „Uvidíme, co z toho vzejde. V každém případě ale už vnímáme rostoucí nervozitu Rusů, zkrátily se například platební lhůty," poznamenal Jiří Grund, majitel stejnojmenné trutnovské textilky a zároveň šéf Asociace exportérů ČR.

Sám ale přes blížící se obtíže schvaluje začínající obchodní válku mezi Západem a Ruskem. „Historie vztahů s Ruskem myslím hovoří za vše. Na Rusko nic jiného, než rozhodnost a peníze, neplatí. Bez sankcí by si nadále dělali, co chtějí," dodal Grund.

Pro tvrdý postoj vůči Rusku je například i Kvido Štěpánek, ředitel podniku Isolit- Bravo v Jablonném nad Orlicí. Podobný názor mají i další podnikatelé, už ale předběžně počítají hrozící ztráty způsobené sankcemi.

Co je české…

„Na naši firmu embargo přímo nedopadá. Nezabýváme se ničím, co je zakázáno do Ruska dovážet. Pro nás má obrovský a tvrdý dopad devalvace ukrajinské hřivny a rublu. Kvůli tomu jsme zastavili výrobu dvanácti milionů metrů čtverečných produktu. Uteklo nám tak 80 až 100 milionů korun," vysvětlil Jiří Hlavatý, majitel královédvorské firmy JUTA.

Ta je největší českou textilkou, vyrábí zejména technické textilie pro stavebnictví a zemědělství.

Dodal, že lidé by měli kupovat výrobky vyrobené ve vlastní zemi. Tak to podle Hlavatého funguje třeba ve Švédsku. Místní si tam v podstatě nekoupí nic, na čem není napsané „Made in Sweden". Takové přemýšlení by mohlo vyřešit i zmíněný problém se záplavou polských jablek na českém trhu.

Co všechno se nesmí do Ruska dovážet z EU?

• zelenina, jedlé okopaniny a hlízovité plody
• ovoce a ořechy
• čerstvé, chlazené nebo mražené maso velkého rohatého skotu
• čerstvé, chlazené nebo mražené vepřové maso
• čerstvé, chlazené nebo mražené maso a masné produkty z domácí drůbeže
• maso solené, v nálevu, sušené nebo uzené
• ryby a raci, měkkýši a další vodní bezobratlí
• mléko a mléčná produkce
• salámy a podobné produkty z masa, masných výrobků nebo krve, hotové potraviny vyrobené na jejich základě
• mléčné produkty a potraviny vyrobené na základě rostlinných tuků
• Už dříve Rusko zakázalo například dovoz cukrovinek z Ukrajiny.

(jap, kim)