Novinka se ale nesetkala s pochopením všech obchodníků. Jedni ji vítají, druzí zatracují.

Zmatení zákazníci
S takovým produktem se mimo jiného setkáte například v pekárně na Husově ulici vedle lékárny. „V žádném případě se ale nejedná o předem upečené, následně zmrazené a pak zase rozpečené výrobky," upozorňuje vedoucí Marie Jíšová. „Housky jsou syrové a tady u nás se pak teprve pečou," pokračuje šéfová. Produkty jsou podle nařízení vyhlášky označeny, Marie Jíšová to ale považuje na nedůležité. Změna prý zákazníky spíše mate. „Lidé tomu nerozumí. Jen o tom slyšeli v televizi, a tak to automaticky zavrhují. Není na tom ale nic špatného. Takhle upravené potraviny jsou čerstvé," poukazuje na pozitivum vedoucí prodejny. Zbytek sortimentu sem vozí každé ráno z pekárny.

„Považuji za správné, že jsou výrobky označeny. Když si jdu koupit ke snídani rohlík, chci, aby byl dobrý a ne jen ohřátý. A určitě se musí i těsto nějak lišit, ne?" táže se Aneta Kobrlová z Jičína.

A co země původu?
„Je to dobře, jen ať to lidé vědí," souhlasí s novinkou majitel pekáren PANE Rostislav Jakubec. Podle jeho slov se v sortimentu, který nabízejí jeho prodejny, nevyskytují rozmrazené polotovary téměř vůbec. „Jediné, co máme takto upraveno, jsou výrobky s pekanovými ořechy, ostatní si pečeme sami" říká Rostislav Jakubec. „I když to hezky voní, trvanlivost tomu chybí," odmítá jakékoli kvality diskutovaných produktů. Problém ale nespatřuje pouze v nutnosti rozlišit způsob přípravy, ale také v označení země původu. „Dovoz nekvalitních potravin ze zahraničí ničí české pekaře," říká a dodává, že budou požadovat, aby změna nastala i v této oblasti.

Co ríká nová vyhláška?
Nová vyhláška ministerstva zemědělství vstoupila v platnost 1. srpna. Obchodníci jsou podle ní povinni značit pečivo, které rozmrazují a dopékají až v prodejně. Změnu si prosadili samotní pekaři, kteří takové produkty považují za méně kvalitní.

„Snaha je to sice hezká, ale obávám se,že to obchodníci stejně nějak obejdou," uzavírá problematiku značení Veronika Šturmová z Liběšic.  Šárka Jebavá