Představte si gigantickou plantáž, zaujímající dvě třetiny rozlohy Pardubického kraje.
Právě tolik se letos v Česku pěstuje řepky olejky. Na 330 tisících hektarech. S výjimkou roku 1999 je to v historii vůbec nejvíc. Před dvaceti lety řepka rostla se svými charakteristickými žlutými květy ani ne na desetině dnešní plochy.
„Zemědělci si od ní slibují zisk. Věří nastupujícímu systému biopaliv, podle kterého budou výtažky z řepky povinně přidávány do biopaliv,“ řekl šéf chrudimské agrární komory Jaroslav Kopista.
Na řepku přecházejí i dosavadní pěstitelé cukrové řepy, které Evropská unie odstřihla od odbytišť. Kvůli jejím kvótám byl totiž vloni zrušen jeden z největších cukrovarů v Hrochově Týnci.

Byznys s biolihem

Kolem řepky se točí takový byznys (ačkoliv zatím hlavně očekávaný), že na výrobu biopaliv přechází například cukrovar v Českém Meziříčí na Rychnovsku.
„Do loňska jsme vyráběli pouze cukr, nyní už třetinu naší produkce tvoří surovina pro výrobu bioetanolu,“ sdělil šéf cukovaru Josef Světlík.
Opuštěný nezůstane možná ani areál v Hrochově Týnci. Královéhradecká firma Onivon tam chce zpracovávat biomasu. A opět na energii.
Mnozí však neskrývají skepsi. „Nejdřív nám Evropská unie zakázala cukrovku, teď zase kvůli ní a tomu zatracenému Bursíkovi budeme pěstovat jenom zapáchající řepku. Zlatá RVHP (socialistická Rada vzájemné hospodářské pomoci – pozn. red.). Ta od nás narozdíl od EU aspoň to, co si poručila, také koupila,“ zlobí se nejmenovaný farmář z Vysočiny.
„Zemědělcům ale nic jiného nezbývá, musí se chovat ekonomicky. Řepka je sice náročná plodina, ale díky rostoucím cenám nyní lukrativní a farmáři mají zaručený odbyt,“ vysvětluje šéf svitavské agrární komory Josef Gracias.

Tisíce hektarů

Jenom na Svitavsku se letos řepka pěstuje na osmi tisících hektarech, což je o šest procent víc než v minulém roce.
Protestní hlasy se ale v záplavě žlutého zlata ztrácejí. Slyšet jsou vedle nešťastných alergiků jen lihovarníci. Bojí se, že biolíh určený pro automobily skončí u nelegálních výrobců kořalek a stát přijde o miliony na daňových únicích.
Jednu pořádnou korupční aféru, související s chystaným zadáváním státních zakázek na výrobu biopaliv, už ostatně šetří policie. Existuje podezření i na propojení s tzv. Kubiceho kauzou.