V roce 1946 vyrobila firma Bratři Sedlákové, výroba mechanických hraček, Semily, první plechovou hračku „Parní válec". Od té doby uplynulo už neuvěřitelných sedmdesát let. Rodiče a prarodiče současných dětí si jistě pamatují např. na berušku, traktor nebo autíčka, se kterými si v dětství hráli. Ty se v Chuchelně u Semil vyrábějí dodnes.

Senátorský mediatým

Vyzbrojeny diktafonem a fotoaparátem se lomnické středoškolačky vypravily začátkem března do Kovapu. „Při prohlídce továrny Mastných v Lomnici nad Popelkou, kde jsme s Nelou Knapovou provázely, nám senátor Jaroslav Zeman nabídl, abychom se staly součástí jeho mediatýmu a jely s ním na přátelské setkání do firmy. Ani chvíli jsem nezaváhaly. Vždyť reprezentovat školu ve společnosti senátora se hned tak nikomu nepodaří.

Aniž jsme se předem domluvili, tak Jaroslav Zeman byl první, s kým jsme se při vstupu do Kovapu potkali. Ujal se nás a zavedl nás do vzorkovny hraček, kde už pracoval další novinář," říká Veronika Veselá, žákyně 1.ročníku studijního oboru cestovní ruch.

Malí, ale šikovní

Málokdo by v nenápadném objektu u silnice v Chuchelně u Semil hledal jediného výrobce plechových hraček v Evropě. Pod rukama šikovných žen tady vznikají berušky, autíčka, traktory… Historické prvenství parnímu válci ale nikdo nevezme. „Přejeme ti všechno nejlepší a mnoho dalších let. Ještě dlouho pořádně válej," zaznělo z úst lomnických středoškolaček.

Tříčlenný mediatým zde shromažďoval také materiál do svých médií. Jak se jim to povedlo, můžete posoudit na portálu Naše Pojizeří a rovněž v internetovém vysílání na rastv.cz.

Relaci, jejíž součástí je i rozhovor s jednatelem firmy Lubomírem Hoškem, uslyšíte ve vysílání stanic Lánov a Lomnice nad Popelkou od 21. března.    Jana Tauchmanová