Typický cestovatelský průjem většinou nebývá závažným zdravotním problémem. Znepříjemnit dovolenou však dovede spolehlivě. Projevuje se zpravidla v prvních dnech pobytu a odeznívá během tří až pěti dnů, což by se za normálních okolností dalo nazvat krátkou dobou, ne však v případě dovolené, kdy je každý den ceněn nad zlato. Vyvolavatelů této zdravotní komplikace může však být bohužel velmi mnoho. Nejčastěji jde o kontaminované potraviny včetně vody a kontakt s novými druhy bakterií, což je při cestách do zahraničí typické.

Obdobně ho může vyvolat změna stravování během dovolené (stačí pomyslet na širokou nabídku all-inclusive zájezdů). K dalším se řadí nedostatečná hygiena, ale i klimatické změny či stres. Ačkoliv například pitím balené či převařené vody se lze v některých lokalitách tohoto problému vyhnout. Preventivní možnost představuje pravidelné užívání probiotik již zhruba měsíc před plánovanou dovolenou tak, aby střevní mikroflóra byla odolnější a její celkové zdraví vyšší.

Do cestovní lékárny je nutné v každém případě přibalit vhodné prostředky i pro tyto případy. Opačným případem mohou být problémy se zácpou a je třeba počítat i s poměrně často se vyskytující pyrózou, čili pálením žáhy, zejména nejste-li schopni udržet v rozumné míře vaši touhu po ochutnávání všeho, co je vám nabízeno.

Ideální je se před dovolenou poradit o vhodných prostředcích proti případným zažívacím obtížím ve vaší lékárně.Obsah lékárničky na dovolenou by měl vypadat alespoň takto: náplasti, gáza, elastické obinadlo, sterilní obvazy, tlakový obvaz, opalovací krémy, prostředky na spálení od sluníčka, dezinfekce, prostředky proti průjmům, mast po poštípání hmyzem, repelent, oční kapky a mast, antimykotické přípravky, antipyretika, analgetika, léky proti nevolnosti při cestování, protialergické léky, přípravky proti kašli, dále malé nůžky, pinzeta a spínací špendlík.