V zimním období se zvyšuje výskyt onemocnění dýchacích cest. Patří mezi ně rýma, záněty vedlejších nosních dutin, hltanu, angíny, záněty hrtanu a infekce může přecházet i v zánět průdušnice a průdušek. Původci nemoci jsou nejčastěji viry, méně často baktérie. Viry vyvolávají pouze krátkodobou imunitní reakci, a proto se onemocnění mohou rychle a často opakovat. Infekce se přenáší kapénkami nebo přímým dotykem. Inkubační doba je 1-4 dny u virů, u bakterií 3-5 dnů.

Onemocnění probíhá ve třech typických stádiích: nejprve pociťujeme pálení, sucho a svědění v nose a krku, případně horečku, bolest svalů a hlavy. Navazuje stadium s vodnatou či hlenovou sekrecí z nosu, pocitem ucpaného nosu, zalehnutím uší, slzením. Rozšíření infekce dále do hltanu a dolních cest dýchacích se projeví kašlem, obtížným polykáním a bolestí v krku, sliznice je zarudlá a překrvená. Příznakem rozšíření zánětu do oblasti vedlejších dutin nosních je doteková bolest nad dutinami a bolest hlavy zhoršující se při předklonu.

Léky zlepšující nosní průchodnost také usnadňují drenáž vývodů dutin. Léčba, kterou zvládneme sami, spočívá ve zmírňování jednotlivých projevů zánětu dých. cest, jako je sekrece a tvorba hlenu (rýma, ucpaný nos, kašel), překrvení sliznice (kýchání, kašel) a bolest postižených oblastí. Proti virové infekci d.c. nejsou běžně dostupné žádné přímo působící léky.

Příznivě působí klid, dostatek tekutin, časté smrkání a zvlhčování sliznic solnými a minerálními roztoky. Využívají se místně podávané léky, je – li potřeba i léky proti horečce a zánětu. Bakteriální infekce jsou naproti tomu cíleně léčeny antibiotiky. U lehčích zánětů můžeme sami aplikovat lék s protizánětlivými a antibiotickými účinky ve spreji. V závažnějších případech se na doporučení lékaře užívají antibiotika celková. Návštěva lékaře je namístě vždy, když příznaky nereagují na léčbu nebo se zhoršují.
Své dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz