Seznámíme vás s odrůdami Blaník, Petra, Tábor a Vltava.

Blaník
Plody jsou střední až nadprůměrné velikosti, kuželovitého tvaru s malými žebry. Slupka je lesklá, ojíněná, středně tlustá, základní barvu překrývá červené rozmyté líčko téměř na celém povrchu plodu. Dužnina je světle krémové barvy, středně pevná, rozplývavá, středně až více šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá až výborná. Plodnost je brzká, velká a pravidelná.

Sklizeň se provádí koncem září, konzumně dozrává v listopadu, dá se skladovat do února až března. Odolnost proti strupovitosti je rezistentní (Vf), proti napadení padlím jabloňovým je střední až vyšší a vyšší je i odolnost proti fyziologickým poruchám dužniny. Odrůda je vhodná pro přeroubování zdravých stromů a lze ji vysazovat ve všech polohách vhodných pro jabloně. Více o odrůdě najdete na internetu – Google Blaník – nová perspektivní odrůda.

Petra
Plody jsou střední až nadprůměrné velikosti, kulovitého až kuželovitého, méně pravidelného tvaru. Slupka je lesklá, hladká, slabě mastná, středně tlustá, základní barvu má zeleno žlutou překrytou červeným žíháním přecházející v rozmyté líčko v rozsahu asi 3/4 povrchu plodu.
Dužnina je bílé barvy, středně tuhá až měkčí, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, slabě aromatická, velmi dobrá, v teplejších lokalitách až výborná. Plodnost je brzká, dosti vysoká a pravidelná.

Sklizeň se provádí koncem srpna až v polovině září, konzumně dozrává v září, dá se skladovat do listopadu. Odolnost proti strupovitosti je rezistentní (Vf), a proti padlí jabloňovým je vyšší. Petra je nenáročná odrůda, kterou můžeme pěstovat ve všech polohách vhodných pro jabloně.
Vltava
Plody jsou nadprůměrné velikosti, kulovitého až kulovitě kuželovitého tvaru. Stopka je středně dlouhá, silnější až středně silná. Slupka hladká, středně silná, slabě mastná, základní barvu má zeleno žlutou překrytou červení ve formě žíhání přecházející v rozmyté líčko na 1/2 až 3/4 povrchu plodu.
Dužnina je středně pevná, krémové barvy, jemná, středně až více šťavnatá. Chuť navinule sladká až nasládlá, aromatická, velmi dobrá až výborná. Růst je bujný, koruny vytváří vzpřímené, později rozložité, středně husté. Plodnost raná dosti vysoká, pravidelná.

Sklizeň se provádí asi v polovině září, konzumně dozrává v říjnu, skladovat ji lze do ledna. Odolnost proti napadení strupovitostí je rezistentní (Vf), proti napadení padlím jabloňovým je vyšší. Podnože lze použít velmi zakrslé až polozakrslé, v horších půdních podmínkách lze pěstovat i na bujných podnožích, na kterých též dobře plodí. Požadavky – středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami a vláhou. Plody jsou chutné, atraktivního vzhledu, vhodné pro přímý konzum i zpracování. Odrůdu lze pěstovat ve všech polohách vhodných pro jabloně bez chemické ochrany proti houbovým chorobám.

Tábor
Plod je větší velikosti, kulovitého až ploše kulovitého tvaru. Slupka je lesklá, hladká, středně tlustá až slabší, základní barvu má zeleno žlutou překrytou červeným líčkem většinou ve formě žíhání, částečně přecházející v rozmyté líčko v rozsahu 3/4 povrchu plodu.
Dužnina je žlutavé barvy, jemné konzistence, nadprůměrně šťavnatá, středně pevná. Chuť je navinule sladká až nasládlá, slabě aromatická, velmi dobrá. Růst je nadprůměrný, koruny vytváří vzpřímené, později rozložité, středně husté. Plodnost je raná, velká a při probírce pravidelná.

Sklizeň se provádí koncem září, konzumně dozrává v říjnu a dá se skladovat do února. Proti napadení strupovitosti je rezistentní (Vf) a proti napadením padlím jabloňovým je vyšší. Podnože lze použít velmi zakrslé až středně vzrůstné. Středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami a vláhou. Kvalitní a atraktivní odrůda pro přímý konzum. Můžeme ji vysazovat do všech oblastí vhodných pro pěstování jabloní. Nejlepší kvality dosahují plody ve středních a teplejších polohách.

Bližší informace o odrůdách můžete získat také na těchto kontaktech: telefon – 317 814 354, 728 044 917, e-mail: kumstapetr@seznam.cz
⋌Petr Kumšta