Jak se díváte na rušení pošt
v malých obcích?
Pošta patří podle mne k základní vybavenosti obce, proto se ji snažíme zachovat  a hledat společnou cestu, jak služby pošty v obcích udržet 
v co nejvyšší kvalitě a dostupnosti. Nepreferovala bych motorizované doručování, ani výdejní místo, ale nejméně formu Partnera. Tedy takový rozsah služeb, na který byli  občané zvyklí.  Na základě posledních jednání se zástupci pošty 20. září však vím, že nám takový postup nebude možný. Pošta v naší obci Holovousy je vytipována pouze na výdejní místo, znamená to tedy, že pokud obec uzavře s Českou poštou smlouvu a na obecním úřadě bude výdejní místo, budou si občané v určenou hodinu moci vyzvednout nedoručené zásilky. A to je, myslím, moc málo. Zbývající služby by měly být zajištěny prostřednictvím motorizovaného doručování. V Holovousích navíc sídlí Výzkumný ústav ovocnářský a šlechtitelský, který poštovní služby využívá, máme tu školu a další podnikatelské subjekty.  Poštu u nás chtěli zrušit již před třemi roky, bránili jsme se. Letos v lednu jsme odmítli nabídku na vytvoření výdejního místa, žádali jsme další jednání a vytvoření alespoň služby Partner. K dnešnímu dni však nemáme odpověď.

Víte, které pošty se v kraji budou rušit?
Nemáme ucelený přehled, kde konkrétně ke změnám dochází.  Nejaktuálnější je asi stav na Trutnovsku, v Jívce, Batňovicích, Havlovicích, Dolní Kalné byly pošty z provozních důvodu do konce roku uzavřeny. Ale v lednu 2013 se již neotevřou, obcím pošta nabídla výdejní místa.  V obci Borovnice je budováno poštovní místo formy PARTNER. Obce ale nemají na výběr. Vláda rozhodla , že pošty na venkově ve stávající formě nebudou. Od ledna má vejít v platnost vyhláška, která určuje, že pošta v plném rozsahu bude v obcích nad 2500 obyvatel, a  aby byla zajištěna dostupnost v okruhu deseti  kilometrů.  To znamená zánik kamenných pošt v malých obcích.

Bráníte se?
Snažíme se, ale bylo již rozhodnuto. Obce nemají na výběr, dostanou nabídku většinou na vytvoření výdejního místa a tu buď přijmou či ne. Na lednovém jednání se zástupci České pošty nám bylo představeno několik forem poskytování poštovních služeb – motorizované doručování, výdejní  místa,   Partner I, Partner II. Z jednání jsme odcházeli s představou, že budeme s poštou jednat a vybírat formu  poštovních služeb tak, aby to pro naše obce bylo co nejvíce vhodné a zajistilo potřeby  občanů. Současně  jsme byli ujištěni, že minimálně půl roku před  změnou bude celá záležitost 
s obcemi projednána a musí dojít ke shodě. Na jednání 20. září jsme se však dozvěděli, že na výběr prakticky nemáme. Navíc forma, jakou jsou pošty z provozních důvodů do konce letošního roku  uzavírány a starostové obcí jsou o tom informováni až bezprostředně před uzavřením, je pro nás nepřijatelná. Je smutné zjištění, že vláda opět venkov přehlíží. Malé obce bojují o pošty, o školy , o prodejny. Prostě chtějí  občanům zajistit kvalitní život, bez zbytečného dojíždějí do města. Představitelé naší země by si konečně měli odpovědět na otázku, zda potřebujeme živý venkov. Přesto věřím, že se obce nevzdají a budeme dál  za venkov bojovat. Zatím se však zdá naše úsilí jako velmi marné.   (zkp)