Ano, existuje. Vždy je to ovšem soubor mnoha okolností, které by měly být splněny a dodrženy, jak ze strany klienta, který hubne, tak z pohledu průvodce hubnutím, tedy poradcem, který pomáhá klientovi hledat nový způsob stravování. Nezbytnou podmínkou ze strany klienta je uvědomit si, že trvalý stav – například o deset kilogramů méně – dosáhne trvalou změnou stravování. Žádné krátkodobé diety a následný návrat ke stravovací nerovnováze JO -JO efektu nezabrání.

Proto já své klienty vždy na počátku jejich odhodlání zhubnout vždy poměrně dost vyzpovídám. Nezbytnou podmínkou naší následné spolupráce je totiž ochota klienta ne držet dietu, ale trvale změnit svůj životní styl. Pakliže klient má sklony ke slabší vůli, osvědčila se mi dlouhodobější spolupráce, třeba rok i déle.

Mám i pár klientů, kteří se mi vrátili po pár letech, například po nějaké nepředpokládané životní zátěži. Vždy je utěšuji, ať se neobviňují z vlastního selhání. Naštěstí rychle pochopili, že mě, jako berličku, budou potřebovat déle, než předpokládali, a tak se hodně brzy vrací ke svým vytouženým metám. Návyky získané v dětství a mládí mají hluboké kořeny.

Takže: Ano, JO-JO efektu jde zabránit, pokud soubor podmínek a okolností není narušen něčím, co klient podcenil či nepředpokládal. Dobrý poradce může pomoci i překonat nesnadné životní situace, míněno hlavně z pohledu stravování.   (dk)

Své dotazy zasílejte na pozdravzdravi@seznam.cz