Jak se tato vinařská záležitost dostala do nevinařské podkrkonošské oblasti, kde se navíc z kašny údajně točí bláznivá voda? To už se ptáme Ondřeje Kuříka, majitele vinotéky a prodejny ovoce a zeleniny v Nové Pace.

Měli jsme štěstí
„Byli jsme osloveni pořadateli soutěže Král vín České republiky na základě referencí vinařů. Je to pro nás velice příjemná zpráva, na druhou stranu velká odpovědnost. Akce je celkově náročná a také jsme měli obavy, zda o ni bude zájem.Ten ale překonal naše očekávání a máme plně obsazeno. Musím přiznat, že nějaké zkušenosti jsme posbírali, protože děláme řadu ochutnávek například pro firmy, ale i zaměřených na snoubení vín a pokrmů," vysvětluje hlavní organizátor. Do klání Král vín České republiky 2012 přihlásili vinaři celkem 882 vzorků. Ty jsou hodnoceny špičkovými degustátory. Vyhlášení se uskutečnilo v Mikulově.

Na základě výsledků soutěže pak probíhá turné Krále vín, kde se k prezentaci dostane zhruba patnáct až dvacet pořadatelů v celé republice.
„Na ochutnávkách se pak degustují šampioni jednotlivých kategorií. Takže máme k dispozici to nejlepší z celé soutěže. Důležitá je také posloupnost vín a jejich návaznost. Zákazníci okusí od suchých veltlínů a růžových svěžích vín přes výběr z bobulí od Znovínu až po ledové víno od Lechovic. Jsou zde zastoupena vína všech vinařských podooblastí Moravy. Takže jak Mikulovsko, Slovácko, Velkopavlovicko tak Znojemsko," upřesňuje Ondřej Kuřík.

Přiznává, že akce bude pro konzumenta co se týče množství vína náročná. „Ale pro zpestření máme nachystánu cimbálovou muziku. Také plánujeme částečné snoubení vína s pokrmy v podobě přichystaných chlebíčků, které budou chuťově ladit vždy ke konkrétnímu vínu," říká sommelier. Všechna vína až na dvě, která jsou již vyprodaná, si bude moci zájemce na akci zakoupit, a to dokonce i za velkoobchodní ceny.