Prvním dnem, kdy dveře supermarketů zůstanou zavřené, je 28. září. Toto nařízení ale vyvolalo velkou vlnu nevole, především u veřejnosti. Lidé to považují za částečné omezení svobody a shodují se na tom, že zákonodárci nemají právo rozhodovat, kdy si můžeme nakoupit. 

„Dělám dvanáct hodin a nevadí mi to. Je to podmínka mého zaměstnání. Když ty dvanáctky nebudu chtít dělat, mám v dnešní době možnost změnit zaměstnavatele. Jen mi někdo prosím vysvětlete, kdy si mám nakoupit? Když budu mít volno, bude zavřeno. A nebudu sám, kdo bude mít problém," vyjádřil svůj nesouhlas s nařízením náš čtenář Zdeněk Dvořáček na facebookových stránkách Deníku.

Některým lidem ale zavřené obchody o svátcích vůbec nevadí a nerozumí tomu, jak někdo může srovnávat supermarkety například s nemocnicemi.
„Pracuji v obchodním řetězci, na který se zákon vztahuje. Nikdy bych nevěřila kolik rodin ve svátek vyrazí na nákup. A ne proto, že umírají hlady, ale protože je to prostě styl života," dělí se o svůj názor Petra Horáková.

Další, kdo se zákonodárci souhlasí je i Dáša Vildová, která upozorňuje i na to, že například v Německu svátky ctí. „Tak jistě, že ano. Copak si prodavačky nemohou odpočinout? Já s tímto návrhem souhlasím! Lidé si mohou nakoupit předem. V Německu drží každý svátek a tady? A pokud se to nelíbí vedení obchodního řetězce, tak ať si jdou prodávat oni. Nic by se jim nestalo."

I pokladní z jednoho jičínského supermarketu uzavření obchodů ve svátek vítá. „Někdy je toho opravdu moc. Ke všemu se ten zákon týká pouze některých svátků. Myslím si, že prodavačky a pracovníci řetězců si volno zaslouží a lidé si mohou nakoupit jindy. Vždyť většinou větší markety mají otevřeno třeba i do deseti hodin. A za druhé se nařízení týká pouze obchodů větších jak dvě stě metrů čtverečných. Na druhou stranu chápu rozhořčení některých lidí. Jsou na něco zvyklí a teď jim to chce někdo sebrat," oponuje mladá prodavačka z Jičínska.