V únoru stoupla o jednu desetinu procentního bodu na nový rekord 7,2 procenta. Bez práce bylo 27 697 lidí. Nárůst však již není tak razantní jako v lednu, kdy se počet nezaměstnaných proti prosinci zvedl o 2090 osob.

Firmy se v posledních měsících zbavují stovek zaměstnanců a propouštění je nyní větší než po hospodářské krizi roce 2008.

Počet lidí bez práce se v únoru zvýšil na Královéhradecku, Rychnovsku a Trutnovsku. Nejvyšší nezaměstnanost je stále na Trutnovsku, kde dosáhla 8,7 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti se 6,6 procenty je na Rychnovsku, kde je automobilka Škoda Auto, a také na Jičínsku.

Situace se zřejmě nezmění a nezaměstnanost ještě do dubna poroste. Potvrdila nám to Mária Paclíková z krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové.

„S mírným poklesem počítáme v dubnu, kdy na řadu přijdou sezonní práce v zemědělství nebo stavebnictví. Ale s koncem školního roku opět nezaměstnanost poroste, promítnou se do ní noví absolventi škol," komentovala Mária Paclíková. Podle ní nyní v kraji připadá na dvacet lidí bez práce na jedno volné místo.

Největší zájem v personálních firmách přetrvává o technické profese. „Jde o pozice vedoucí výroby, projektant, technolog. Firmy také shánějí obsluhy a programování CNC strojů a zařízení," řekl nám Vladimír Pozdníček z firmy Profi-men. To nám potvrdili z firem Manpower Personalt Consult. „Dlouhodobě převažuje poptávka po profesích technického zaměření, nejlépe v propojení se znalostí jazyka. Žádanější je angličtina. A také střední management dostává přednost před tím vrcholovým," doplnila Alena Lhotáková z firmy Personal Consult.

A ještě jedna nepříjemná zpráva. Novobydžovská pobočka se přestěhovala z radnice na finanční úřad v Jungmannově ulici. Jde o zhruba osm set metrů.

(čtk, pov)