O práci přijde střední personál

„Srovnává se stav zaměstnanců na pracovištích s normovaným stavem vyplývajícím z vyhlášky o personálním vybavení. Zatím neznám výsledky tohoto šetření, ale v některých případech máme především v oblasti středního a pomocného personálu mírný nadstav," řekl Vávra. Přesná čísla Vávra bude znát až po ukončení auditu. „Nejde o nehospodárnost, ale nadstav je způsobený tím, že třeba některé oddělení je na dvou patrech a tam potřebujeme prostě více sester," vysvětlil ředitel náchodské nemocnice a zároveň pověřený šéf holdingu.

„Lékaře propouštět nehodláme, máme jich spíše nedostatek," uvedla Jana Třešňáková, krajská radní zodpovědná za oblast zdravotnictví.

„Úhradová vyhláška pro rok 2013 vytváří velice negativní situaci z hlediska financování poskytované zdravotní péče. Oproti roku 2011 dochází ke snížení objemu proplácené péče o osm procent, což pro všechny nemocnice holdingu v hradeckém kraji představuje částku 100 až 120 milionů korun," řekl Vávra.

Podraží zdravotnický materiál kvůli DPH

„Máme zvýšené náklady i kvůli vyšší DPH na zdravotnický materiál," doplnila Třešňáková.

Nemocnice Královéhradeckého kraje loni podle předběžných výsledků prohloubily ztrátu asi na 50 milionů po předloňské ztrátě 15 milionů korun.

Letos kraj předpokládá ještě větší ztrátu, a to kvůli nové úhradové vyhlášce, podle níž zdravotní pojišťovny platí za léčení. Hradecký kraj se na svém území stará o čtyři oblastní nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou a jednu městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. Nemocnice nabízejí pacientům zhruba 1500 lůžek a mají na 2500 zaměstnanců.