Vítězové jedenáctého ročníku podnikatelských soutěží postupují do celorepublikového finále, kde budou reprezentovat Královéhradecký kraj. Odborná porota vybrala regionální vítěze ze 438 firem a živnostníků z nejrůznějších oborů.

Bezodpadová výroba

Historie firmy Fabio Produkt je starší než 150 let. Již předkové současných majitelů hospodařili v srdci Českého ráje. Po roce 1948 bylo jejich hospodářství a pole znárodněno. S příchodem kapitalismu se podařilo zemědělskou činnost obnovit a v roce 1993 začít s vlastním podnikáním. „Nebyl rok, kdy bychom neinvestovali stavebně nebo technologicky," nastínil filozofii firmy jednatel František Jenček.

V současnosti firma disponuje vlastními skladovacími kapacitami na šest tisíc tun zemědělských komodit, čtvrtou generací lisovny za studena, skladem na surové oleje, šetrnou fyzikální rafinací, plně automatickými plnícími linkami, sklady hotových výrobků, vlastní logistikou, má dva výrobní závody a tři distribuční sklady. A hlavní devíza? Firma o třech zaměstnancích s výkonem lisování pár tun oleje denně po třiadvaceti letech postupného růstu zaměstnává 110 lidí a je dlouhodobě vnímána jako spolehlivý a kvalitní dodavatel olejů na českém trhu.

Firma vyrábí převážně z českých surovin od českých zemědělců. Preferuje regionální dodavatele, aby přeprava zbytečně nezatěžovala životní prostředí. „Výroba je unikátní tím, že se nepoužívají žádné chemické látky nebo rozpouštědla, jako tomu je u velkých zpracovatelů olejů. Výroba je bezodpadová, vedlejší produkty se používají na výrobu krmiv," dodal Jenček.

„Společnost má dlouhou tradici a svým podnikatelským příběhem a hospodářským rozvojem, by měla být inspirací pro všechny začínající firmy," uvedl k verdiktu poroty její člen Petr Peroutka z Vodafone Czech Republic.

Inspirace pro všechny generace

Když před 16 lety začínala Lucie Ernestová společně s manželem tvořit grafické návrhy pro přátele, nejspíš netušila, že se z toho postupem času vyklube malé, ale šikovné studio se spokojenými klienty a originálním know how. Kdo by však čekal, že zde příběh končí, byl by na omylu. Podnikatelku čím dál víc lákala vlastní tvorba, a tak se do svého snu pustila naplno.

„V mnohém mě inspirovaly mé děti a potřeby uspěchané matky. V roce 2010 jsem vydala první titul 4 veselé hry. Nakladatele jsem nepotřebovala, protože jsme si vše uměli zařídit sami," komentuje začátky Lucie Ernestová. Hry vzbudily nadšení, a tak je, jak sama říká, začala porůznu partyzánsky prodávat.

„Postupem času, jak mi mé vlastní děti odrůstaly, tak jsem vytvářela další a další hry," popisuje Ernestová. Dnes je na světě pět sad jejích her a nezůstaly jen v českých zemích. „Jsem pyšná, že se mé hry dostaly do zahraničí. V jednání je i prodej autorských práv do celého světa na inspirační sady obrázků Cesta k sobě a Cesta životem. Mám radost, že mé obrázky a hry pomáhají učitelům a rodičům otevírat zajímavá témata k diskusi," dodala vítězná živnostnice.

„Grafické studio a vlastní know how se později přeměnilo v originální hry pro děti i dospělé, které jdou proti proudu dnešního uspěchaného světa a přináší radost všem zúčastněným," uvedl důvody své volby porotce Jaromír Chocholouš z České spořitelny.

Uspěly i T-Mapy

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Královéhradeckém kraji si tuto cenu odnesla společnost T-Mapy, která se zabývá návrhy řešení v oblasti informačních a geoinformačních technologií.

„T-Mapy je společnost, která má ze své podstaty velice blízko k udržitelnému podnikání. Udržitelné jsou především služby, které společnost T-Mapy pro různé sektory zajišťuje. Maximalizuje využití moderních informačních a komunikačních technologií při zpracování (nejen) geodat, tím zvyšuje dopad svých služeb na životní prostředí, efektivní systém dopravy, bezpečnost ve městech atd. Péče o zaměstnance je přirozenou součástí firemní kultury. Aktivity na podporu místní komunity společnost T-Mapy velice dobře komunikuje a může být příkladem pro ostatní MSP v kraji," zdůvodnil volbu Petr Peroutka z Vodafone Czech Republic.

Finále v prosinci

„U královéhradeckých podnikatelů oceňuji zejména originalitu podnikání. Ať už jde o to, že přišli s něčím novým, nebo se pustili do obnovy tradičních českých výrobků," zhodnotil krajské kolo člen poroty Martin Samek z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Královéhradeckého kraje: 1. Fabio Produkt spol. s r.o. – výroba rostlinných olejů, velkoobchod pro pekaře a obchodování se zemědělskými komoditami (Holín); 2. Penda s.r.o. – provozovatel obchodu TisknuLevne.cz (Jičín); 3. Dyntar, s.r.o. – výroba zařízení pro wellness (Vitiněves).

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Královéhradeckého kraje: 1. Lucie Ernestová – grafické studio – tvorba her a dárků pro každou příležitost (Hradec Králové); 2. Barbora Jahodová – grafické a kresličské práce (Potštejn); 3. Dita Hofrichterová – výroba tuhých přírodních mýdel, šamponů a kosmetiky (Hradec Králové).

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Královéhradeckého kraje: T-Mapy spol. s r.o. – návrhy a vytváření řešení v oblasti informačních a geoinformačních technologií (Hradec Králové).

Jakub Splavec