Hlinsku na Chrudimsku, ještě před několika lety městu s jednou z nejnižších nezaměstnaností v kraji, hrozí po faktickém odstěhování firmy ETA další rána. Zhruba stovku lidí hodlá propustit firma Megatech Industries, která vyrábí plastové a pryžové doplňky pro automobilový průmysl a s firmou ETA je majetkově provázaná.

Spadlo to jako rána z čistého nebe, ještě před pár týdny se zdálo, že Megatech naopak velmi dobře prosperuje.

„Vůbec to nechápu, nerozumím tomu. Jednání s vedením firmy, od kterého chceme vědět, co se děje, ale bylo odsunuto až na příští úterý," kroutí nechápavě hlavou šéfka podnikových odborů Alena Šírová. Na vedení společnosti ve středu nikdo nezvedal telefon.

Propuštění stovky lidí z celkem 565 zaměstnanců firma oznámila úřadu práce. Převažující ohroženou profesí je dělník nástrojář nebo seřizovač.

Jedna zvláštní událost, která vyvolala řadu spekulací, ale přece jen této ráně předcházela. V polovině května byl při nechutném útoku neznámého pachatele vážně zraněn německý manažer firmy. Na stěny chodby u jednatelova bytu nejprve kdosi nastříkal hákové kříže a nacisticky orientované nápisy a pomluvy. Útoky vyvrcholily posléze, když agresor olejem polil podlahu před bytem manažera. Muž pak na oleji uklouzl, spadl ze schodů a vážně se zranil.

Generální ředitel firmy Maximilian Gessler tehdy v reakci pozastavil veškeré plánované investice. Už tehdy prohlásil, že události ohrožují samotnou existenci Megatech Industries Hlinsko a všech jejích pracovních míst.

Policie pachatele dodnes nedopadla, vyšetřování uvízlo na mrtvém bodě. Velmi obtížně se totiž shání svědectví samotného napadeného. „Ten nyní vyvíjí aktivity z Maďarska, kde se s ním snažíme zkontaktovat," řekl ve středu chrudimský policejní mluvčí Lukáš Maier.

Někteří pochybovači v Hlinsku už tehdy kuli spiklenecké teorie. „Možná to vše mohlo být předem připraveno, aby byl důvod firmu Megatech i přes příslib velkých investic do rozvoje v Hlinsku zavřít a přesunout někam jinam. Někdo by totiž díky tomuto činu mohl mít pádný důvod a argument pro případné uzavření firmy a přesunutí výroby do lukrativnější lokality," napsal tehdy do diskuse na internetových stránkách Deníku pisatel Robert Blažek. A připomněl, že první krok pozastavení investic již Gessler učinil.

Podle odborářky Šírové byl napadený manažer mezi zaměstnanci podniku oblíben. „Nechce se mi věřit, že útoky by mohly mít nějakou souvislost se zaměstnanci firmy. Vůbec si neumím představit, kdo za nimi stojí," dodal.

Jen z nedaleké firmy ETA letos odešla skoro stovka lidí, zbylo jich tu posledních 25 ve zkušebně. Ještě v roce 2008 byla ETA s 250 pracovníky jedním z největších zaměstnavatelů na Hlinecku.

Žádné jiné tak velké propouštění východočeské úřady práce zatím odnikud hlášené nemají.