Lidé tak mohou ušetřit za kominíka. Avšak jednou do roka si musejí nechat provést od odborníka revizi spadlinových cest. Pokud by totiž došlo k požáru, u kterého by bylo následně zjištěno, že vznikl z důvodu vznícení sazí v komíně, musel by majitel domu předložit právě doklad o provedené revizi. V případě, že by majitel tento doklad vyšetřovatelům požárů nepředložil, mohla by mu být uložena bloková pokuta.

Je tedy na každém z nás, zda se rozhodne obětovat několik stokorun za vyčištění či kontrolu komína odborníkem, a předejte tak případným, několikanásobně vyšším škodám na majetku, které by se při případném požáru bezpochyby vyšplhaly do desetitisíců či statisíců korun, anebo zda si komín vyčistí sám a bude doufat, že k požáru vlivem vznícení sazí v komíně nedojde.

Na kolik korun přijde vyčištění komínu a jak často je občany tato služba vyhledávána? Jak nám řekl kominík Josef Roháč z České Skalice, za vyčištění komínu není stanovena pevná cena. „Není komín jako komín. U jednoho strávím deset minut, u jiného hodinu. Proto jsou ceny individuální. V průměru se však pohybují mezi 200 a 500 korunami,“ upřesnil kominík Roháč. Dodal, že co se týče zájmu lidí o jeho služby – je opravdu velký. „Jsem pracovně velmi vytížen, proto lhůty pro objednání jsou kolem 3 týdnů až jednoho měsíce. Pokud se ale jedná o havárii, snažím se vyhovět a přijet co nejdříve, třeba za jeden až dva dny,“ uvedl Roháč.

Jak dále vysvětlil, v dnešní době se kominík již může volně pohybovat a působit takřka kdekoliv. „Dříve, až do roku 1994, platilo, že kominík mohl pracovat jen v určitých, vymezených rajonech. Tam musel obhospodařovat komíny a uspokojovat požadavky lidí, jež v daném kominickém rajonu žili,“ vysvětlil Roháč.