Kvůli soukromým cestám zaměstnanců, kteří k nim využívají služební auta, přicházejí firmy v regionu o statisíce ročně.

A byla to právě ekonomická krize, kdy firmy spoří na všech frontách, která je přinutila investovat do kontrol soukromých cest zaměstnanců služebními vozy. Obrovským způsobem roste zájem o webový dispečink, který okamžitě přenáší informace o firemním vozidle a automaticky vytváří elektronickou knihu jízd. Tu je pak navíc možné použít i pro daňové účely.

„K jasné evidenci soukromých a služebních cest používáme nejmodernější technologie GPS a GSM. Pomocí těchto technologií jsme schopni přesně určit polohu vozidla a tuto informaci přenést v reálném čase přímo k uživateli,“ vysvětluje Tomáš Hoplíček ze společnosti HI Software Development.

Technologie funguje na kombinaci GPS navigace a klasické GSM telefonní sítě. Vozy jsou lokalizovány pomocí v autě instalované jednotky umožňující družicový příjem. „Firma navíc dostane od zaměstnance zaplaceny soukromé kilometry ve skutečné výši. O tuto částku se navyšuje návratnost. Z praxe tedy víme, že u některých zákazníků se investice vrátila už za dva měsíce,“ dodal Hoplíček.

Speciální jednotky, které se vmontují do auta, sledují stav tachometru, ale také množství pohonných hmot v nádrži. Často využívanou službou se stává statistika soukromých jízd, která je zpracovaná do přehledné tabulky a vedení firmy ji dostane e-mailem.

„Dalším přínosem pro firmu je v tom, že zaměstnanci musí dodržovat pracovní dobu. Nyní už nikdo nezamaskuje, že do práce přijíždí pozdě nebo že končí dříve – hlavně v pátek,“ upozorňují odborníci.

Monitoring pohybu služebních aut však má i své hranice – nesmí zasahovat do práv na soukromí zaměstnanců.

Jednoduché počty

• Služební automobil ujede v Česku průměrně 40 000 km ročně. Až 20 % (8000 km) vykázaných kilometrů se neprojede vůbec nebo se jedná o soukromé jízdy, které firmě neměly být vyúčtovány.

• Po zavedení monitoringu služebních aut firma podle výpočtů poskytovatelů, které se tímto servisem zabývají, ušetří výše uvedených 20 %, respektive 8000 km. Při nákladech 2 Kč na 1 km ušetří firma za jeden rok na jednom vozidle 16 000 Kč. Za 3 roky je to pak celých 48 000 Kč.

• Instalace vyjde kolem 10 000 Kč, provozní náklady jsou pak kolem 300 Kč měsíčně včetně SIM karty a datových přenosů. Investice se tak vrátí do jednoho roku.

(kim)