Bezmála 7 tisíc malotraktorů pro zahradní, parkovou a komunální údržbu vyrobila v roce 2012 strojírenská divize akciové společnosti Seco GROUP v Jičíně. Ryze česká firma, která po privatizaci z poloviny 90. let navázala na úspěšnou tradici původního Agrostroje, přes 80 procent loňské produkce vyvezla do zahraničí. K nejvýznamnějším exportním trhům patří Německo, Francie a další země Evropské unie. Stále více se však traktory z Jičína prosazují i na mimoevropských trzích, zejména v USA, v Austrálii a na Novém Zélandu nebo v Číně.

V České republice Seco GROUP v roce 2012 prodala 1333 traktorů. Za uplynulých deset let tak tuzemské prodeje firmy vzrostly o 330 procent a v současnosti už společnost ovládá téměř pětinu českého trhu s žací a půdní technikou. Celkovým objemem výroby se jičínský producent řadí na druhé místo. Ve vlastních špičkově vybavených provozech vyrábí přes 70 procent všech komponentů pro své traktory. Jako jediný dodavatel má v sortimentu profesionální motory a převodovky.

Tuzemské tržby

Informoval o tom vedoucí prodeje pro Českou republiku a Slovensko jičínského strojírenského závodu Seco GROUP Petr Fischer s tím, že na celkových tuzemských tržbách firmy se 45 procenty podílejí majitelé soukromých zahrad a pozemků. Na stejné úrovni se pohybují také roční objemy dodávek žacích traktorů komunálním službám měst a obcí a zbývající desetinu strojů na českém trhu odebírají pro údržbu svých travnatých hřišť sportovní kluby, které rovněž preferují maximálně spolehlivou techniku.

close Ilustrační foto. zoom_in „Naší neměnnou strategií je vyrábět robustní, vysoce kvalitní, spolehlivé a bezpečné traktory. Proto i nadále chceme mít výrobu důležitých dílů pod svou kontrolou. Zákazníci už ostatně takovou kvalitu očekávají. Naši techniku při parkové a komunální údržbě využívá na 700 obcí v celé republice i řada fotbalových klubů včetně Sparty, Slavie, libereckého Slovanu, Baumitu Jablonec, FC Hradec Králové nebo FK Mladá Boleslav," říká Petr Fischer.

Dlouhodobě nejprodávanější jsou stroje Starjet určené k sečení nebo mulčování pravidelně udržovaných travnatých ploch. Tato tradiční modelová řada se na celkových tržbách jičínské strojírny podílí až 80 procenty. Například loni firma pro tuzemský i zahraniční trhy vyrobila téměř 6 tisíc traktorů Starjet a jen v České republice jich od roku 1994 už prodala přes 13 tisíc.

Zvyšování kvality

Do zvyšování kvality produktů a s tím související modernizace výrobních technologií Seco GROUP investuje v průměru 25 milionů korun ročně. Z toho až 7 milionů pravidelně vynakládá na vývoj a inovace žací techniky. Těmto činnostem se v technologii, konstrukci a ve vývojové dílně přímo věnuje 25 z celkového počtu asi 230 zaměstnanců jičínské strojírenské divize. Své nápady a inovace vývojáři v praxi například externě ověřují v Technických službách města Jičína, kde denně v komunální zátěži prochází testy 6 strojů.

Aktuálním příkladem úspěšnosti vývojového oddělení společnosti Seco GROUP je v mnoha směrech unikátní malotraktor nové koncepce s označením Goliath. Jeho vývoj stál více než 5 milionů korun a prvních 50 kusů této série opustí jičínskou strojírnu již letos v květnu.

„Nový Goliath vyniká zvýšenou průchodností terénem a je určen především k mulčování neudržovaných a jiných zanedbaných ploch. Snadno poseká náletové dřeviny, šípkové keře či vzrostlý rákos, a tak se hodí k údržbě zarostlých příkopů silnic, břehů řek a rybníků nebo sjezdových tratí. Díky profesionálním pneumatikám se šípovým dezénem, špičkovému motoru Briggs & Stratton či pohonu 4x4 s mechanickou uzávěrkou diferenciálu zvládne místa, kde jiný traktor použít nelze," zdůrazňuje Petr Fischer. Spolu s vylepšeným ovládáním a vyšším uživatelským komfortem přináší revoluční koncepce traktoru řadu inovací v konstrukční části. Goliath je už například opatřen certifikovaným sklopným bezpečnostním rámem ROPS nebo zapínáním žacího ústrojí pomocí elektromagnetické spojky s plynulým rozběhem „soft start".

Na ojedinělý přístup ke kvalitě výroby navazuje i ojedinělá péče o klienty. Každého, kdo se rozhodne ke koupi traktoru, osobně navštíví specialista Seco GROUP, nebo obchodní zástupce. Podle charakteru a specifik pozemku i podle požadovaných činností navrhne zákazníkovi objektivně nejvhodnější model včetně optimální výbavy. Klient tak mnohdy i hodně ušetří, ale hlavně získá jistotu, že si pořídí stroj maximálně odpovídající jeho potřebám a očekáváním. „V rámci těchto bezplatných návštěv a služeb náš specialista po dovezení zakoupeného traktoru seznámí klienta s obsluhou. Odborná instruktáž vrcholí první pracovní jízdou, při které zákazník na vlastním pozemku pod dohledem profesionála získává jistotu a ztrácí prvotní ostych nebo i strach z obsluhy techniky," vysvětluje vedoucí prodeje strojírenské divize Seco GROUP v Jičíně Petr Fischer.

Modelové řady žacích strojů

Seco GROUP v současnosti prostřednictvím 55 smluvních prodejců na český trh dodává 7 základních modelových řad žacích traktorů v přibližně 70 variantách. Společnost totiž jako jediná u nás nabízí možnost variabilního dovybavení základního modelu podle přání a specifických potřeb zákazníka. K dalším konkurenčním výhodám jičínské firmy patří dobře dostupné a rychlé servisní služby, ale také velmi výhodné ceny náhradních dílů a bohatého příslušenství, které Seco GROUP sama vyrábí.

Strojírenská divize Seco GROUP v Jičíně navazuje na 125letou tradici strojírenství a výroby zemědělských strojů. Spolu s divizemi slévárenskou a dopravní je součástí a. s. Seco GROUP. Výkony skupiny, která celkem zaměstnává asi 630 lidí, v roce 2012 dosáhly 1,034 miliardy korun. Představuje to jednoprocentní meziroční nárůst. Letos Seco GROUP plánuje výkony na loňské úrovni. Strojírenská divize, jejímž hlavním předmětem činnosti je výroba žací techniky, originálních dílů a příslušenství, se na loňských výkonech skupiny podílela zhruba 43 procenty.    Radim Horák, IVEPA - Public Relations