Tento týden je pro podnik mimořádný. Montážní linku opouští stomiliontý produkt – brzdový posilovač pro osobní vozy.

Tímto prvkem jsou například vybaveny téměř všechny typy vozů opouštějící brány mladoboleslavské škodovky.
Společnost vstoupila jako jedna z prvních do jičínské průmyslové zóny, a to v roce 1995. O rok později zde zahájila výrobu, přesněji řečeno montáž brzdových posilovačů.

Jak uvedl ředitel závodu Ladislav Drážný, průměrná roční výroba se pohybuje mezi 9 a 9,5 miliony kusů této důležité součásti automobilů. „Portfolio zákazníků je velmi široké, systém dodáváme především do evropských automobilek, kdy hlavním zákazníkem je například Volkswagen, Renault, Ford, Volvo, Toyota i Honda.

Roční obrat podniku přesahuje tři sta milionů euro.


Novinky


„Co je pro nás podstatné? Začínáme vyrábět další zajímavý produkt a tím je elektrická vakuová pumpa. Ta napomáhá funkci posilovače. Je to významný prvek, který ovlivní i životní prostředí.

Hlavním odběratelem pro tento produkt je skupina Ford, zájem má Smart pro své hybridní vozy. Musím ale upozornit, že je využitelný jen pro určitou třídu automobilů," vysvětluje ředitel.

Třetí oblastí, do které Continental vstupuje, je výroba převodníkové jednotky pro parkovací brzdy. Modul zajišťuje funkčnost parkovací brzdy, tedy konkrétně sevření čelisti pomocí knoflíku a tím se nahradí mechanické ovládání pákou.


Budoucnost firmy


„Už nebudeme jen montážním závodem, ale znamená to, že si budeme sami vyrábět část komponentů, takže se posuneme z montážních linek dál, což samozřejmě posílí naše pozice na trhu a pozitivně ovlivní budoucnost vlastního závodu. S výrobou modulu počítáme začátkem příštího roku, nyní připravujeme technologie. Zajištění nové výroby si vyžádá náklady ve výši dvě stě milionů korun," popisuje Ladislav Drážný.

Budoucí objemy výroby brzdových posilovačů se po startu novinek poníží na 8 až 9 milionů kusů ročně, což pak bude představovat šedesát procent celkové produkce.

Zaměstnanost
Výroba nového prvku by měla mít pozitivní vliv nejen na samotný rozvoj podniku, ale i na počet zaměstnanců, který se má navýšit.

Ředitel Ladislav Drážný si však v této chvíli netroufá sdělit konkrétní čísla. Obhajuje se tím, že nemůže garantovat, jak se bude chovat celý automobilový trh. „V současné době došlo k určitému poklesu prodeje aut, což však nemá dopad na náš závod," upozorňuje. Podnik v současné době nabízí pracovní příležitosti 1600 pracovníkům.

O firmě:
Continental Corporation je jedním ze světových lídrů v oblasti automobilového průmyslu. Nadnárodní společnost dnes zaměstnává přibližně 150 000 pracovníků v téměř 200 lokalitách v 36 zemích světa.
Jako dodavatel produktu v oblasti pneumatik, brzdových systémů, podvozkových komponentů a vozidlové elektroniky společnost přispívá ke zdokonalování jízdní bezpečnosti a ochraně globálního klimatu. Continental se dělí na dvě hlavní skupiny – automotive a rubbergroup, které se štěpí do několika divizí. Do divize automotive se řadí jičínský podnik, jenž je předním výrobcem brzdových posilovačů.