„Máme zaseto, nyní provádíme chemické ošetření porostů,“ říká agronom společnosti Agro Žlunice Radek Mydlář. Dodáváme, že příroda si pospíšila a například řepka olejka vykvetla proti loňskému roku o tři až čtyři neděle dříve.
 „Starosti nám dělá sucho, zrno v zemi špatně vzchází, čekáme na déšť. Když jsme seli, bylo poměrně větrno, což půdu ještě víc vysušilo. Pokud nezaprší, hrozí, že porosty budou nevyrovnané a sníží se výnosy,“ polemizuje nad současnou situací žlunický agronom.

Jarní práce jsou hotovy

Ředitel představenstva Zemědělské a.s. Radim Jaroslav Glos nevidí současný stav tak dramaticky. „Ještě máme dosévat část kukuřice, jinak máme jarní práce hotovy. Protože jsme seli včas a ještě za vláhy, problémy s klíčivostí jsme zatím nezaregistrovali. Je zatím předčasné dělat nějaké prognózy.“


Podnik ZEAS Podhorní Újezd zahájil včera výsadbu zeleniny a brambor. Na poli je už kapusta, květák a zelí. „Suchu jsou jařiny schopny odolávat, co se týká cukrovky, u pozdních výsevů je to horší. Pokud nezaprší, obáváme se, že nebudeme mít vodu na zalévání zeleniny,“ uvádí ředitel Jiří Tichý.