„Pořídit si pistoli mohou jen lidé starší 21 let a samozřejmě, že musí vlastnit zbrojní průkaz, který vydává okresní ředitelství Policie ČR, a být zdravotně způsobilí,“ sdělil pracovník prodejny se zbraněmi a střelnicí Petr Kolář.
K získání průkazu by měl člověk projít kurzem, který je relativně levný. „V rámci kurzu musí žadatel nastudovat zhruba 500 otázek z oblasti znalosti zbraní, zákonů a vyhlášek a také se naučí s ní bezpečně manipulovat,“ informoval zkušební komisař Jiří Hora, který pracuje ve společnosti Bara.
Po absolvování kurzu musí zájemce o průkaz správně vyplnit test, poté předvést bezpečnou manipulaci se zbraní a nakonec předvede střelbu na cíl. „Měsíčně zkoušíme asi pět až deset lidí pod dohledem policisty,“ dodal zkušební komisař Jiří Hora.

Způsobilost

„Vlastník zbrojního průkazu musí být zdravotně způsobilý, což posuzuje praktický lékař a na jeho rozhodnutí záleží, zda pošle žadatele k psychologovi,“ sdělila nadpraporčice Dana Hejkalová z pardubického ředitelství Policie ČR.
Podle Petra Koláře zbraně nakupují lidé od 25 do 55 let. „Muži samozřejmě chodí více, ale na druhou stranu ženy jsou mnohem lepší střelkyně,“ řekl Kolář.
Prodejny zbraní musí být velmi dobře zabezpečeny mimo jiné certifikovanými trezorovými dveřmi a také mřížemi. Podmínky jsou vážně tvrdé. V dnešní době je poptávka po zbraních stejná.


„Dost zákazníků k nám chodí pro náboje, ale najdou se i tací, co chtějí peníze investovat do zbraní. Navíc větší zájem je o zbraně z komisního prodeje, které jsou o polovinu levnější, ale na nové zbraně máte dvouletou záruku. Pokud se vám s ní něco stane, nechá se reklamovat. Samozřejmě, že byste se o ni měli starat, což znamená čištění, mazání a tak dále,“ objasnil Petr Kolář.
V poslední době je velká poptávka po loveckých zbraních a zbraních z druhé světové války. Držitele zbraně může překvapit kontrola policie. „Držitele zbraní kontrolujeme při střeleckých akcích nebo při honech. Kontrola nemine ani držitele zakázaných zbraní, kterým byla poskytnuta výjimka,“ dodala nprap. Dana Hejkalová.
Ne na každou zbraň je nutný zbrojní průkaz. Například pokud jste starší osmnácti let, můžete si pořídit obušek, boxer, elektrický paralizér, luk, kuši, slzný sprej nebo nůž. Pokud jste milovníci historie, zaujmou vás repliky palných historických zbraní, které nemají víc než dvě rány, ovšem jejich cena se pohybuje okolo 12 tisíc a výš.

Bezpečnost

„Tyto zbraně také nejsou dvakrát bezpečné. Například pokud se bráníte elektrickým paralizérem a útočník se vás dotkne, dojde k propojení a jste na zemi oba. Pro člověka na obranu jsou nejideálnější slzné spreje, o které je stále velký zájem, a ubráníte se jimi před člověkem i psem. Stojí kolem sto korun, což není velká částka,“ vysvětlil Kolář.
Podle Petra Koláře jsou velkým problémem nelegální zbraně.
„Když Němci za druhé světové války utíkali, ukryli velkou spoustu arsenálu. Sem tam se stane, že lidé například při rekonstrukci domů něco objeví. Ze zákona by nález měli oznámit a odevzdat, což třeba někdo neudělá,“ dodal Kolář.
Podle nadpraporčice Dany Hejkalové ovšem obchod s nelegálními zbraněmi v pardubickém okrese rozšířen není.