Podle České tiskové kanceláře se toto zvýšení týká asi 300 domácností.
Přibližně 190 bytů v současnosti platí 20,07 koruny za metr čtvereční, od Nového roku by mělo dojít ke zvýšení na 25,24 koruny za metr čtvereční. To znamená, že zhruba šedesátimetrový byt, za který lidé nyní platí kolem 1200 korun měsíčně, bude stát přibližně o tři sta korun víc.
Dalším asi šedesáti bytům, které se nacházejí poblíž centrálního nádraží, se zdražení taky nevyhne. Nyní nájemníci platí 21,55 koruny za metr čtvereční. Od Nového roku se cena změní na 26,51 koruny za metr čtvereční, což pro nájemníky šedesátimetrového bytu znamená navýšení také o tři sta korun.
Podle České tiskové kanceláře rada schválila nejvyšší možné zdražení, které povolilo ministerstvo pro místní rozvoj. O zvýšení nájemného rozhodovaly také Pardubice nebo Chrudim.

Dvě etapy

Chrudim zvyšování nájemného rozdělila na dvě etapy. K prvnímu zvýšení došlo začátkem srpna letošního roku a k prvnímu lednu dojde ke druhému zvyšování nájemného.
„Nájmy zvyšujeme podle zákonné úpravy a budeme je postupně zvyšovat až do roku 2010,“ řekla vedoucí oddělení správy majetku Dana Uchytilová.
Chrudim vlastní asi 500 bytů různých kategorií. Čtvrtá a třetí kategorie jsou byty se sníženou kvalitou, první a druhá kategorie jsou standardní byty.
Od srpna se cena za metr čtvereční u bytu čtvrté kategorie zvedla na 10,11 koruny, u třetí kategorie cena vzrostla na 13,03 koruny. Obyvatelé bytů první kategorie po zvýšení platí 19,50 za metr čvereční.
Od ledna lidé v bytech se sníženou kvalitou zaplatí maximálně 18,31 koruny za metr čtvereční a u standardních bytů cena vzroste na 24,84 koruny za metr čtverční.