Z celkové plochy 60 hektarů sadů počítají s úrodou 1000 tun tržních a 700 tun moštových malvic. Vloni zde sklidili 2000 tun jablek. „Letos je teplý podzim a plody dozrávají o tři neděle dříve. Máme především problém s pracovníky, kterých je na trhání málo, a ne všichni odvádějí práci kvalitně,“ stěžuje si hlavní sadař Ladislav Vágenknecht, který pracuje s třicetičlenným týmem.


Plody jsou značně poškozené kroupami, proto je nutné je řádně třídit. Navíc nestejně dozrávají, takže česači stromy probírají. Menší plody nechávají, aby dorostly a zbarvily se. Sklizeň se tak provádí dvakrát, někdy i třikrát (u odrůdy Jonagold). Velikost jablek je podle Vágenknechta slušná.

Nájezdy zlodějů

 Také v lužanských sadech zaznamenali nájezdy zlodějů, kteří brali ovoce zejména z neoplocených ploch. „Jablka se nám ztrácela nejvíce při zahájení sklizně, poslední dobou jsme krádeže nezaregistrovali. Zmizelo nám asi jedno procento úrody,“ sumarizuje ovocnář.


Ceny jablek jsou vyšší než vloni, kdy ani nekopírovaly výrobní náklady, které stouply o dvacet procent. V lužanských skladech seženete ovoce v ceně od 8 (na zpracování) do 17 korun (výběr). Volit můžete z několika druhů – nejžádanější jsou odrůdy Jonagold, Idared, Golden, Rubín, Bohemia a Gloster.