Turnov a Semily nakládají s financemi rozdílně. V Turnově mají radost sportovci a v Semilech například policistě nebo místní zeleň.
„V Turnově je celkem osm heren, ze kterých má město peníze. V loňském roce to bylo 1,395 milionu korun a výtěžek jde do sportu,“ vysvětlila Květuše Jarošíková z turnovského finančního odboru.


„Kam konkrétně peníze šly, se definovat nedá. Do sportu šlo v minulém roce 4,5 milionu korun a do této částky je započítán i výtěžek z heren. Peníze šly například na provozní náklady sportovních klubů, na opravy, těm nejlepším reprezentantům, ale i trenérům a cvičitelům,“ informoval vedoucí turnovského odboru školství, kultury a sportu René Brož.


V Semilech získali z osmi heren přibližně 820 tisíc korun. „Některé herny si přímo řeknou, kam chtějí, aby peníze od nich šly. Někdy přispějí na vybavení policistů, například výzbroje. Jinak se peníze rozdělily do městské zeleně, zemních prací na cyklistické dráze či kabeláž,“ řekl Vladimír Knol ze semilského odboru financí.

Výdělek městu

„Myslím si, že když už tu herny máme, tak je dobře, že část jejich výdělku jde zase zpátky městu,“ dodal Vladimír Knol.
Podobný názor má i René Brož: „Podle mě je to ideální myšlenka. Vlastně tím pomáhají městu. Navíc je skvělé, když někteří z provozovatelů poskytují příspěvek i jiným organizacím, a to dobrovolně,“ sdělil.


Provozovatelé heren jsou nuceni ze zákona splnit určité podmínky, aby mohli podnik otevřít. Je to například stálý dozor herny, zákaz vstupu osobám mladším osmnácti let a také herní řád. Ten ovšem musí platit i v těch zařízeních, ktera nejsou zapsána jako herna, ale stojí v nich třeba jeden výherní automat.


„Rozdíl získaných částek se dá vysvětlit tím, kolik v daném městě do hazardních her lidé investují. Majitelé herny platí 6% z čistého zisku z výherních automatů. To znamená po odečtení daní a všech ostatních položek,“ vysvětlila Vladimíra Fleknová ze semilského majetkoprávního odboru.