Také místní farmáři se bouří proti nízkým výkupním cenám za mléko, které dodávají někteří přes odbytové družstvo Mlecoop německým zpracovatelům.

Problémy s odběrem mléka zapříčinila krizová situace v odbytu mléka v Evropské unii a zejména v Německu, kde zemědělci stávkují a požadují navýšení výkupní ceny.

Pokles z 10,20 Kč na 8,80 je i pro naše výrobce neúnosný, výrobní náklady na litr mléka představují podle ředitele Lužanské zemědělské akciové společnosti Josefa Zmátlíka devět korun. Společnost vlastní stádo 280 dojnic, denní produkce je 4800 litrů mléka, které v úterý zpracovatel neodebral, a tak 1500 litrů teklo do kanálů, neboť Lužanští nemají možnost dlouhodobého uskladnění produktu. “Kdybych věděl tři hodiny před tím, že nám mléko neodvezou, tak vyhlásím na rádiu Černá Hora, ať si lidé přijedou k nám a dám jim ho zadarmo.“ prohlašuje ředitel.

Na otázku, jaká je situace v současnosti, Zmátlík říká: „Já nevím, to se dozvíme vždycky jen půlhodiny před transportem. Mléko jsme měli rozdat lidem, aby nechodili nakupovat do obchoďáků. Musí si uvědomit současný stav v našem zemědělství, podporovat domácí výrobu a nekupovat produkty ze zahraničí,“ apeluje na veřejnost rozzlobený šéf a dodává, že jejich společnost prodělala na produkci mléka za poslední roky 25 milionů korun.

„Pokud budou výkupní ceny osm korun, tak ať si to dělá, kdo chce. To nemá obdoby, nemůžeme dělat nic a nahoře to vědí. Němci sice mají stejnou cenu za dodávky, ale dostávají o 30 procent vyšší dotace. V této republice nefunguje nic, akorát korupce, a to ve všech sférách.“

S nízkou výkupní cenou nesouhlasí ani ředitel soboteckého Agrochovu Josef Jirků: „My jsme zatím neměli žádné komplikace s odběrem, ale současná cena 8,70 je pro nás neúnosná. Cena se snížila už v dubnu, a když srovnám březnovou a květnovou dodávku, tak to představuje ztrátu tři čtvrtě milionu korun.“

Cesta do německých mlékáren je prý opět volná, v úterý večer byly odvolány blokády velké většiny z nich. Částečně nám to potvrdila i ředitelka jičínské Okresní agrární komory Hana Svatoňová. Agrární komora se včera na komoditní radě v Hradci Králové domlouvala na dalším postupu, se závěry vás seznámíme zítra. Družstvo Mlecoop svým dodavatelům slíbilo, že po skončení krize zlikvidované mléko uhradí.