Přestože průměrné ceny některých potravin, jak plyne ze statistik, se zvyšují, lze nalézt mezi prodejci a především velkými prodejními řetězci aktuálně ty, kde je cena markantně nejnižší. Příkladem může být polotučné mléko, jehož cena se v únoru pohybovala celostátně na 18,23 Kč. Ve stejný den chtěl jeden prodejce 17,90, druhý 12,90 a třetí 16,90 Kč. Všechny tři ceny pod celostátním průměrem, z toho jedna extrémně.

Ptali jsme se

„Je to tak, že vím, co budu v nejbližších dnech potřebovat, a jak procházím obchody, tak koupím, kde mají nejlevněji,“ uvedla maminka tříleté holčičky, která se představila jako Hana. „Bohužel, nemám čas každý den lítat po krámech a zjišťovat, kde co mají nejlevnější. Vím, jaké jsou ty přijatelné ceny, a když je něco opravdu předražené, tak to prostě nekoupím nebo zajdu jinam,“ uvedl pan Karel z Jičína.

„Podívejte, někde se ušetřit dá a někde ne. Na jídle to myslím jde. Jsme dost rozežraní. S vodou, elektřinou, plynem se nedá nic dělat. Tam si nevyberu, ale u jídla ano. Takže nadávám, to jo, ale to je asi tak všechno. A že bych nuzoval… to ne. Netěší mne zdražování, ale to je vše,“ uvedl deníku asi padesátiletý respondent, který si nepřál jmenovat.

„První koupím to, co je třeba pro děti. My se s manželem už uskrovníme. Domnívám se, že současná šíře sortimentu a bohatost nabídky každému umožní nakoupit to, co potřebuje nezbytně k životu,“ sdělila asi třicetileté žena. Většina respondentů zdražení sice konstatovala, ale zároveň uváděli, že se dá najít zboží v ceně přijatelné pro jejich peněženku.