Na Jičínsku a Novopacku na místních linkách přepravují cestující nejčastěji dvě společnosti – Osnado, spol. s r.o. se sídlem ve Svobodě nad Úpou, která je nyní v rukou britské společnosti Arriva. „Úprava ceníku od 1. ledna se dotkla na Novopacku a Jičínsku všech linek naší společnosti, průměrné zdražení jízdného se pohybuje okolo 14 %,“ uvedl dopravní ředitel Milan Kovář.

Nové ceny

Pro upřesnění uvádíme několik čísel. Na vzdálenost 8 až 10 kilometrů podražilo obyčejné jízdné v porovnání s loňskými cenami z 15 na 16 korun, u délky tratě 18 až 20 kilometrů vzrostlo z 26 na 28 korun. Pokud absolvujete jízdu od 46 do 50 kilometrů, vaše peněženka musí vydat oproti původním padesáti korunám dalších osm. Na trati dlouhé 71 až 80 kilometrů přidáte k původním 78 korunám ještě jedenáct. Na devadesátikilometrovém ú〜se〜ku stouplo obyčejné jízdné z 86 na 98 korun.


Ceny za přepravovaná zavazadla se nezvyšují, a také za jízdní kola společnost i nadále účtuje 10 korun. Pokud se chcete dozvědět více, podrobné informace naleznete na www.osnado.cz


Druhý dopravní podnik, ČSAD Semily, a.s. zajišťuje regionální dopravu ve čtyřech krajích - Libereckém, Královéhradeckém, Ústeckém a Středočeském.
„V praxi to tedy znamená, že každá schválená autobusová linka má i svůj ceník, a záleží na tom, pod který krajský úřad spoj spadá, resp. který vydal licenci. K 1. lednu v souvislosti s daňovou reformou jednotlivé kraje přistoupily rozdílně k cenové, tarifní politice u veřejné dopravy, která v souvislosti se zvýšením snížené sazby přešla z 5% na 9 %. Konkrétně Liberecký kraj rozhodl, že se v regionální dopravě zdražovat obyčejné jízdné v autobusové dopravě nebude a tento rozdíl dopravcům vykryje vyšší dotací; takto postupovaly i jiné kraje. Naopak Královéhradecký kraj rozhodl o tom, že dopravci musí v regionální dopravě zdražit o cca 10 % obyčejné jízdné, a takto se i stalo,“ vysvětluje ředitel společnosti Tomáš Roubiček.


Proto se i cestující na územích, kde se potkávají dva a více krajů, mohou a budou i u jednoho dopravce – v daném případě ČSAD Semily, a.s., i nadále setkávat např. s rozdílnými tarifními, cenovými podmínkami, standardy dopravy a v neposlední řadě i četností spojů na jednotlivých linkách v souvislosti s připravovanou dopravní integrací území.

Porovnání

Tentokrát srovnání cen obou přepravních společností. Do vzdálenosti 20 km se ceny někde liší o korunu, při trase 46 – 50 km u ČSAD zaplatíte za obyčejné jízdné 55 Kč (Osnado 58 Kč), 71 – 80 km je to 86 Kč (Osnado 89) a 81 – 90 km je cena jízdného 94 Kč (Osnado 98). Více na www.csadsm.cz