Zatím se zde podařilo sklidit část ozimého ječmene s průměrnými výsledky. Kvůli mokrému a těžkému terénu nebyly žně, započaté před třemi týdny, zatím dokončena. Kombajny by je měly zvládnout v těchto dnech, ale se zvýšenými sklizňovými ztrátami. Vyjely už také na 700 hektarů řepky olejky, kde se první výnosy pohybují mezi 3,5 tuny z hektaru.

Ředitel podniku Vladimír Tichý rozhodně nepatří mezi ty, kteří by zvedali ruce a tvrdili, že bude nadúroda, to je nesmysl. „Očekáváme průměrné výnosy, pokud sklidíme.“

Se sklizní ozimého ječmene se pěstitelé z Lužanské zemědělské akciové společnosti již vyrovnali, výnosy byly průměrné, část zrna se musela dosoušet v sušičkách.

Ve středu byla na 400 hektarech zahájena sklizeň řepky olejky, zhruba na 900 hektarech dozrává ozimá pšenice, u které je zatím zvýšená vlhkost zrna. O výnosech nechtějí pěstitelé zatím spekulovat. Největším trápením Lužanských je v současné době ovoce – není zájem o višně ani třešně, a když, tak jen za velmi nízké ceny. „Uvažujeme vážně o tom, že pěstování ovoce ukončíme,“ říká ing. Otto Köstinger.

Podle informací ředitelky jičínské agrární komory Hany Svatoňové je v okrese sklizeno 90 procent plochy s ozimým ječmenem, průměrné výnosy jsou 5,7 tuny z hektaru. Řepky je sklizeno 26 procent z celkové plochy sedm tisíc hektarů.