Úkol je to nelehký vzhledem k faktu, že je v celé ČR na 16. místě v počtu uchazečů na jedno volné místo. Pomáhají rekvalifikace, informační schůzky a řada dalších aktivit.

„Zhruba 1000 nezaměstnaných je starších 50 let, přičemž pětina z nich je bez kvalifikace. Ti se umísťují velmi těžko, i když o práci skutečně stojí,“ vysvětlil ředitel Úřadu práce v Jičíně Jiří Rada a podotkl, že proto nabízejí různé rekvalifikační kurzy, a to nejen v Jičíně, ale i Nové Pace a v Hořicích), ale i podporu zaměstnavatelům pro první půlrok, pokud přijmou uchazeče, kteří jsou bez práce 12 měsíců nebo patří do některé z dalších rizikových skupin.

A právě to firmy láká. Třeba za přijetí žen po mateřské dovolené dostávají sedm tisíc korun, za mladé do 20 let osm tisíc korun, ale ani starší nepřijdou zkrátka. Právě za starší 50 let vyplácí úřad devět tisíc korun a za osoby nad 55 let dostávají po šest měsíců 12 tisíc korun. Podle slov ředitele toho zaměstnavatelé rádi využívají a jen zřídka se stává, že s nimi po půl roce ukončí pracovní poměr.

Pro dlouhodobě nezaměstnané je důležité udržet v nich motivaci. Potvrzují to slova Marcely Ederové, která je vedoucí oddělení zprostředkování: „Ztrácejí pak chuť k dalšímu hledání, a proto děláme specializované motivační kurzy právě pro ně,“ řekla. Kdo přestane tyto infoschůzky navštěvovat, a tím neplní povinnosti, je z evidence uchazečů vyřazen.

Úřad práce se všemožně snaží rozšířit schopnosti nezaměstnaných. Z celé řady nabízených rekvalifikačních kurzů je zatím nejvíce naplněná obsluha počítačů. Existují rekvalifikační kurzy sváření, kurzy pro pracovníky sociální péče, obsluhy stavebních strojů, ale také nabytí řidičských průkazů pro kamiony.

Tady ke zvládnutí kurzu navíc nově patří i získání dokladu o profesní způsobilosti, který teď všichni profesionální řidiči musí vlastnit. Zdá se to jako administrativní banalita, ale nezaměstnaného by to stálo 39 tisíc korun navíc. Sečteno a podtrženo zaplatil by úřad za absolventa kurzu v tomto případě 60 tisíc korun.

Zajímavostí je i kurz základů podnikání, kde se zájemce o založení vlastní firmy dozvídá podstatné informace o daních, účetnictví, pojištění, a také vypracuje vlastní podnikatelský záměr, který musí obhájit před komisí. A to není všechno. Pokud je úspěšný, může přímo na úřadu požádat o příspěvek na začátek podnikání nebo se pokusit s tímto záměrem získat úvěr.

Je tedy evidentní, že podporovat lidi bez práce stojí statisíce měsíčně, a to ani nemluvíme o podpoře a hrazení sociálního a zdravotního pojištění.

Všechny aktivity jsou placeny jednak z prostředků státního rozpočtu a z velké části také z prostředků Evropské unie. Z evropských peněz je mimo jiné financován i projekt „Vzdělávejte se!“ Další vývoj nyní závisí především na větších firmách. Ředitel úřadu Jiří Rada předpokládá v závěru letošního roku mírné zhoršení, a to i z důvodu skončení sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a službách.

Další vývoj bude záviset hlavně na úspěchu automobilovému průmyslu jako celku, protože největší podniky regionu jsou jeho součástí.

Základní informace o nezaměstnanosti na Jičínsku:


-nejvíce chybí kuchaři, číšníci, řidiči, zedníci, obchodní referenti a zástupci, učitelé i zámečníci

-na Jičínsku je 3534 nezaměstnaných a 86 volných míst, to je 8,86 %

- Jičínský úřad práce je v míře nezaměstnanosti na 43. místě v České republice (ze 77)

-po skončení letní sezony se očekává zvýšení počtu lidí bez práce (končí zakázky například ve stavebnictví a zemědělství)

-růst nezaměstnanosti se v posledních dvou měsících zastavil, pravděpodobně to ale nebude nadlouho

-bez práce je 1500 lidí starších 50 let a 1400 lidí do 40 let

-nejvyšší počet uchazečů o práci je ve Vysokém Veselí

-na Kopidlensku, lepší situace je naopak v Sobotce nebo Nové Pace

-nezaměstnaní se na úřadu práce učí psaní životopisu, jednání při pohovorech i možnostem hledání práce

-rekvalifikační kurzy nabízejí rozšíření dovedností a znalostí, během nich dostávají účastníci finanční podporu

-úřad podporuje dlouhodobé uchazeče o místo tím, že finančně přispívá firmám, které se rozhodnou je přijmout, a to celý půlrok